Jak zadbać o jelita u dziecka?

25 stycznia 2023

Układ pokarmowy małego dziecka wymaga szczególnej troski. Jest jeszcze niedojrzały, co oznacza, że nie zawsze radzi sobie z wyzwaniami, jakie przed nim stają. Dlatego warto go w tym wspierać. Jak dbać o jelita malucha?

Jelita to wyjątkowo ważny organ w ciele człowieka. Choć stanowią element układu pokarmowego, ich rola nie ogranicza się tylko do procesów związanych z trawieniem. Nieprzypadkowo niekiedy nazywane są nawet drugim mózgiem! Dziś wiemy, że prawidłowe funkcjonowanie jelit ma ogromny wpływ na przykład na nasze samopoczucie i emocje, a także na działanie układu immunologicznego. Dlatego, jeśli dziecko często choruje, jest rozdrażnione i źle się zachowuje, może się okazać, że przyczyną, jaka stoi za tymi zjawiskami są problemy w obrębie jelit.

Kiedy maluch przychodzi na świat, praktycznie nie posiada flory bateryjnej. Nabywa ją podczas porodu, potem w kontakcie z rodzicami, krewnymi, ze światem zewnętrznym… Mocna i dobrze rozwinięta flora bakteryjna jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania jelit. Jak wspomóc jej tworzenie się w jelitach malucha?

Bardzo ważne są pierwsze chwile życia dziecka: naturalny poród, kontakt skóra do skóry przez dwie godziny po przyjściu na świat sprawiają, że dobroczynne bakterie już trafiają do jego organizmu. Ważne jest też, by – zachowując oczywiście higienę – nie tworzyć wokół dziecka środowiska aseptycznego. Odkażanie wszystkiego, co otacza malucha jest dla niego szkodliwe, bo nie pozwala na kontakt z bakteriami.

Dla zdrowia jelit i rozwoju mikroflory bakteryjnej w układzie pokarmowym bardzo cenne jest karmienie piersią. Mleko matki jest naturalnym probiotykiem, dostarcza maluchowi dokładnie takich substancji odżywczych oraz szczepów baterii, jakie potrzebuje. Oczywiście nie oznacza to, że mleko modyfikowane nie może ich zawierać, należ jednak pamiętać, że jego wybór nie zawsze jest prosty, bo składy poszczególnych preparatów różnią się.

Kiedy dziecko dorasta do etapu rozszerzania diety, bardzo ważne jest, żeby dbać o prawidłowe nawyki wspierające zdrowie jelit. Jednym z najważniejszych jest powolne jedzenie i staranne przeżuwanie, by dobrze rozdrobnić pokarm. Należy też pamiętać, by na talerzu malucha jak najczęściej pojawiały się produkty bogate w błonnik: pełnoziarniste pieczywo, kasze, warzywa. Warto też wprowadzać produkty, które są naturalnymi probiotykami. To przede wszystkim takie produkty jak kefir czy maślanka oraz jogurt naturalny – zawierają one ważne szczepy bakterii wspierających mikroflorę organizmu dziecka. Cennymi źródłami bakterii są też różnego rodzaju kiszonki – warto sięgać też po soki z kiszonych warzyw. Należy natomiast unikać żywności wysoko przetworzonej, zawierającej konserwanty i sztuczne barwniki – działa ona drażniąco i obciążająco na jelita.

Aby wspierać pracę niedojrzałego jeszcze układu pokarmowego dziecka, warto suplementować probiotyki. W porozumieniu z lekarzem możemy robić to już od pierwszych dni życia dziecka oczywiście wybierając odpowiednie produkt dedykowany dla niemowląt, taki jak Biogaia – preparat w wygodnych kroplach, który można suplementować już od początku życia dziecka. Probiotyki możemy podawać profilaktycznie, by wspierać pracę jelit. Obowiązkowo należy podawać probiotyki, gdy prowadzona jest kuracja antybiotykami, bo leczenie tymi preparatami niszczy mikroflorę organizmu i wyjaławia jelita z potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania bakterii. Probiotyki podaje się równolegle z antybiotykami, jednak kurację należy kontynuować dłużej, by odbudować mikroflorę bakteryjną.