Czym różni się grypa od przeziębienia?

29 grudnia 2022

Ze względu na swoją funkcję oraz właściwości wyściełającej go błony śluzowej, nasz układ oddechowy jest podatny na kontakt z chorobotwórczymi drobnoustrojami – bakteriami i wirusami, które roznoszą się drogą kropelkową. Łatwo więc o infekcję wirusową – przeziębienie lub grypę.

Słowa „grypa” i „przeziębienie” są często używane wymiennie przez osoby nie mające nic wspólnego z medycyną. Są to jednak dwie różne choroby, wywoływane przez różne wirusy. Różnią się one od siebie także objawami oraz konsekwencjami, i różnic tych nie wolno nam lekceważyć. 

Czym jest przeziębienie oraz jego przyczyny

Przeziębienie to schorzenie wywoływane przez wirusy roznoszone drogą kropelkową. Najczęstszą przyczyną jest rinowirus, rzadziej koronawirusy, adenowirusy lub enterowirusy. Przeziębienie może nas dopaść przez cały rok. Ryzyko infekcji zwiększa się jednak w sezonie jesienno-zimowym i w okresie wczesnowiosennym. Kiedy przebywamy w źle wietrzonych pomieszczeniach, w dużych skupiskach ludzi, a na dworze w zmiennych warunkach atmosferycznych, nietrudno jest o wychłodzenie lub przegrzanie organizmu i narażenie układu oddechowego na atak patogenów. 

Jest to dość uciążliwa i częstą infekcja. Charakteryzuje się powolnym i łagodnym początkiem, najczęściej nieznacznym podwyższeniem temperatury i umiarkowanie złym samopoczuciem. Zawsze występuje nieżyt nosa i katar. Wiąże się ściśle z warunkami pogodowymi. Na szczęście powikłania są rzadkie.

Czym jest grypa oraz jej przyczyny

Grypa jest poważnym wirusowym zakażeniem dróg oddechowych, charakteryzującym się wysoką umieralnością, wywoływanym przez tzw. wirusy grypy. Przenosi się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt, łatwo zarazić się nią, przebywając w dużych skupiskach ludzkich. Zwiększone ryzyko ryzyko dotyczy zwłaszcza osób, które na co dzień spotykają się z chorymi, a więc pracowników służby zdrowia i sklepów oraz nauczycieli. Sezon zachorowalności na grypę rozpoczyna się w okresie jesienno-zimowym i nasila się na początku roku kalendarzowego, w miesiącach styczeń-luty. Wraz z pojawieniem się wiosny liczba osób chorych na grypę powoli spada, choć wirusa możemy złapać przez cały rok.

Objawy grypy są charakterystyczne. Po zarażeniu samopoczucie szybko się pogarsza. Możemy odczuwać nagłe dreszcze, szybko wzrasta temperatura ciała i pojawić się mogą bóle mięśni. Chorzy najczęściej skarżą się na ból gardła, a także na suchy i męczący kaszel, czują się słabo i są rozbici. Przy grypie rzadko występuje katar! Dolegliwości trwają około tygodnia lub dwóch, jednak złe samopoczucie i osłabienie może się utrzymywać nawet do kilku tygodni po ustąpieniu objawów. Jeżeli stan chorego nie poprawia się, to należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż niektóre szczepy grypy są wyjątkowo groźne. Zlekceważenie grypy i funkcjonowanie „na pełnych obrotach” grozi poważnymi powikłaniami, np. zapaleniem mięśnia sercowego lub płuc. 

Czym różni się przeziębienie od grypy

Podstawowe objawy przeziębienia to ból głowy, nieżyt nosa i spowodowany nim katar oraz kaszel. Pomimo, że jest to uciążliwa infekcja, ma zazwyczaj lekki przebieg. Grypa charakteryzuje się także bólem głowy, ale też i wysoką gorączką oraz bólem mięśni, i stawów. Do tych objawów może dołączyć zmęczenie i ból w klatce piersiowej. Jej pojawienie się ma charakter nagły i powoduje gwałtowne, wyraźne pogorszenie samopoczucia. Ze względu na możliwość ciężkiego przebiegu i powikłań należy stanowczo pozostać w łóżku i zadbać o swoje samopoczucie.