Na co zwrócić uwagę, wybierając probiotyk dla niemowlaka?

16 stycznia 2023

Niemowlęta ze swoim niedojrzałym jeszcze układem pokarmowym często potrzebują wsparcia, by ich jelita prawidłowo pracowały. Dlatego dobrze dobrany probiotyk jest nieocenionym wsparciem dla brzuszka malucha. Na co zwrócić uwagę, gdy wybieramy probiotyk dla niemowlaka?

Dziecko, które przychodzi na świat, nie posiada swojej fory bakteryjnej w jelitach. Już w pierwszych chwilach jego życia te braki są jednak uzupełniane. Mimo to flora bakteryjna noworodka czy niemowlęcia nie jest jeszcze doskonała. Często jest zbyt słaba, by podołać wszystkim wyzwaniom, jakie przed nią stoją. A warto wiedzieć, że flora bakteryjna w jelitach ma znaczenie nie tylko w procesach trawiennych. Jelita są jednym z kluczowych elementów systemu immunologiczne. Nic w tym dziwnego – różnego typu patogeny najczęściej trafiają do naszego organizmu właśnie z pożywieniem, a sama treść pokarmowa jest znakomitą pożywką do rozwoju dla bakterii i grzybów. Dlatego dobrze rozwinięta flora bakteryjna jest ważna dla odporności i zdrowia całego organizmu.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to nic innego jak szczepy dobroczynnych bakterii, które w postaci kapsułek czy kropli podawane są do naszego organizmu, by wzmocnić jego naturalną florę bakteryjna. Czy można podawać je dzieciom? Suplementacja probiotykami jest możliwa już od pierwszych dni życia dziecka, jednak należy wybrać odpowiedni preparat. Jakie warunki powinien spełniać? Przede wszystkim musi to być preparat dedykowany dla tej grupy wiekowej – na przykład dla niemowląt już od pierwszych dni życia zalecany jest probiotyk Biogaia. Ważne, żeby miał postać kropli – to najlepiej przyswajalna wersja dla maluchów. Należy jednak unikać kropli posiadających smak czy zapach – szczególnie na pierwszym etapie życia dziecka ważne jest, żeby suplement diety nie zmieniał smaku mleka. Biogaia spełnia ten warunek, dlatego jest preparatem rekomendowanym jako probiotyk dla noworodków i niemowląt.

Jakie są wskazania do podania probiotyków dziecku?

Czy dziecko może funkcjonować bez suplementacji probiotykami? W wielu przypadkach – oczywiście. Są jednak czynniki, które mogą wpływać na to, że dodatkowe wzmocnienie flory bakteryjnej jest wskazane. Oto najważniejsze z nich.
Poród przez cesarskie cięcie -podczas porodu siłami natury dziecko nabywa lepszą mikroflorę bakteryjną.
Karmienie mlekiem modyfikowanym. Dzieci karmione piersią mają silniejszą florę bakteryjną, bo mleko matki zawiera naturalne probiotyki znakomicie przyswajane przez organizm malucha. Mieszanki nie działają aż tak skutecznie.
Problemy z trawieniem, trudności z wypróżnianiem, zaparcia i kolka niemowlęca – może się okazać, że podanie probiotyków poprawi funkcjonowaniem układu trawiennego i rozwiąże te problemy.

Kuracja antybiotykowa – jeśli konieczne jest podanie antybiotyków, lekarz zawsze zaleca dodatkowo probiotyki. Uwaga: w tej sytuacji bardzo ważne jest, żeby wykupić dokładnie ten preparat, jaki lekarz zaleca. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku probiotyków ważne są nie tylko rodzaje podawanych bakterii, ale też ich szczepy. Dlatego akurat w przypadku tych leków tzw. tańsze zamienniki nie są dobrym pomysłem. Bardzo ważne jest też, by w przypadku probiotyków podawanych przy antybiotykoterapii kontynuować kurację probiotykami zgodnie z zaleceniami lekarza – trwa to dłużej, niż podawanie antybiotyków, bo konieczne jest odbudowanie flory bakteryjnej, a to wymaga czasu.