Chore jelita u dziecka - objawy

22 listopada 2022

Problemy z układem pokarmowym są u dzieci bardzo częste. Szczególnie u tych najmłodszych, co zwykle jest powodowane tym, że układ trawienny jeszcze nie jest w pełni dojrzały. Zdarza się jednak, że mamy do czynienia nie z przejściową niestrawnością, z zapaleniem jelit. Jak je rozpoznać?

Zapalenie jelit jest chorobą, która u dzieci może mieć bardzo różne przyczyny. Od tych dość błahych, jak problemy z florą bakteryjną po zastosowaniu antybiotyków, aż po poważne schorzenia, na przykład Zespół Leśniowskiego-Crohna.

Jakie są objawy tego problemu?

Najczęściej pierwszym objawem choroby jelit jest utrzymująca się biegunka. Może ona przybierać postać ostrej biegunki lub powtarzających się problemów z rozluźnieniem stolca – ta druga sytuacja często jest o tyle niebezpieczna, że rodzice nie zdają sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia z problemem. Biegunkom często towarzyszy też ból brzucha, u części dzieci pojawiają się nudności oraz wymioty. W niektórych przypadkach objawom ze strony układu pokarmowego towarzyszy też gorączka.

W przypadku dzieci objawy te mogą być bardzo niebezpieczne, bo w krótkim czasie dochodzi do odwodnienia organizmu. Dziecko może być też dodatkowo osłabione, bo problemy z jelitami wiążą się z pogorszonym przyswajaniem składników odżywczych. Dlatego w przypadku najmłodszych dzieci zapalenie jelit często oznacza konieczność hospitalizacji – przede wszystkim w celu zadbania o odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu przy wykorzystaniu kroplówek.

Jakie są przyczyny zapalenia jelit?

Zapalenie jelit może być powikłaniem po kuracji antybiotykami, może też być chorobą na tle bakteryjnym, często odpowiadają za to rotawirusy – dotyczy to szczególnie dzieci, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, bo bakterie te błyskawicznie przenoszą się między maluchami. Przyczyną może być też niewłaściwe przechowywanie jedzenia, bo wtedy namnażają się w nim bakterie – nieprzypadkowo dzieci często chorują latem, gdy sprzyjają temu wysokie temperatury, a w związku z sezonem urlopowym często jemy poza domem, gdzie nie zawsze dotrzymane są odpowiedni warunki przygotowywania pożywienia. Zapalenie jelit może być też wirusowe – zwykle ma wówczas łagodniejszy przebieg. Mamy też do czynienia z tak zwanymi nieswoistymi zapaleniami jelit. Zwykle ich objawem są nawracające stany zapalne i przewlekłe biegunki, których nie udaje się wyleczyć typowymi środkami. Powtarzalność problemów z jelitami powinna skłonić lekarza do przeprowadzenia pogłębionej diagnozy, która obejmuje badania endoskopowe oraz pobranie wycinka.

Do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się między innymi niebezpieczną chorobę Leśniowskiego-Crohna. Podobnie jak w przypadku innych nieswoistych schorzeń oznacza to, że dziecko będzie musiało być już ż stale pod opieką gastrologa – choroby tej nie da się wyleczyć całkowicie, można jednak mówić o znaczącym usunięciu dotkliwych objawów i utrzymywaniu stanu remisji choroby. Najczęściej w przypadku schorzeń nieswoistych wymagane jest łączenie leczenia farmakologicznego ze starannie zaprojektowaną dietą. Bardzo istotne jest też, żeby jak najszybciej postawić właściwą diagnozę, bo to warunkuje wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z tego względu należy poważnie traktować nawracające problemy z układem pokarmowym u dziecka – konsultacja z pediatrą, a następnie z gastrologiem pozwoli na postawienie właściwej diagnozy. Może ona oznaczać też wykluczenie problemów z jelitami jako takimi – niekiedy przyczyną trudności trawiennych jest alergia.