Jelitówka u małego dziecka - dlaczego to takie niebezpieczne?

26 października 2022

Jelitówka nazywana też popularnie grypą żołądkową to schorzenie, z którym mamy bardzo często do czynienia w przypadku małych dzieci. Jest to jednak choroba tyleż powszechna co niebezpieczna. Dlaczego jelitówka może być groźna?

Czym jest jelitówka? Znana też jako grypa żołądkowa jest to choroba powodowana przez wirusy atakujące układ pokarmowy. Bardzo często są to rotawirusy, ale nie tylko. Dlaczego jelitówka występuje tak często? Przyczyną jej powszechności jest łatwość zarażenia się – wirusy przenoszone są drogą kropelkową. Co ważne, zarażać mogą nie tylko dzieci, u których występują objawy grypy żołądkowej, ale też maluchy, u których objawów jeszcze nie ma, lub te, które są już wyleczone. Na jelitówkę najczęściej cierpią więc dzieci, które uczęszczają do placówek takich jak żłobki czy przedszkola, gdzie stykają się z duża grupą dzieci. Zdarza się, że problem pojawia się nawet raz na dwa – trzy miesiące, czyli naprawdę często.

Objawy jelitówki są łatwe do rozpoznania: to biegunka, której często towarzyszą wymioty oraz wysoka gorączka. Szczególnie u młodszych dzieci ze słabszą odpornością przebieg jest gwałtowny. U dzieci nieco starszych i u dorosłych grypa żołądkowa często ma łagodniejszy przebieg: to jeden dzień gorszego samopoczucia, lekkiej biegunki, braku apetytu i stanu podgorączkowego.

Dlaczego jelitówka jest tak groźna dla dziecka? Przede wszystkim chodzi tu o następstwa wymiotów i biegunki. Dochodzi do szybkiego odwodnienia organizmu. Podawanie płynów jest utrudnione, bo może powodować dalszy odruch wymiotny – z tego względu w czasie jelitówki zaleca się podawanie elektrolitów. Dziecko należy poić nimi w bardzo małych porcjach za to często, by uniknąć nawrotu wymiotów. Należy pamiętać, że odwodnienie organizmu może być zagrożeniem dla życia dziecka. W skrajnych przypadkach konieczna jest hospitalizacja malucha i zastosowanie kroplówki.

W przypadku małych dzieci niebezpieczny jest też ubytek wagi jako następstwo wymiotów i biegunki. U maluchów każdy kilogram stanowi bowiem znaczący procent ogólnej masy ciała. W przypadku grypy żołądkowej często dochodzi też do problemów z rytmem serca, zdarzają się drgawki a nawet utrata świadomości jako następstwo wysokiej gorączki. Są to wiec bardzo poważne zdarzenia o dużych konsekwencjach dla zdrowia dziecka. Dlatego też jak najszybciej po zaobserwowaniu objawów grypy żołądkowej należy udać się do lekarza.

Jak zapobiegać jelitówce?

Najlepszą forma zapobiegania zachorowaniu jest zaszczepienie dziecka. Szczepienie na rotawirusy jest opcjonalne, jest to szczepionka płatna podawana między 12 a 24 tygodniem życia. Oczywiście nie daje ona ochrony przed innymi wirusami, więc nie wyklucza zachorowania, jednak to rotawirusy są najbardziej rozpowszechnione.
Jak leczyć jelitówkę?

W leczeniu jelitówki należy ściśle przestrzegać zaleceń pediatry. Nie powinno się podawać leków hamujących wymioty i biegunkę, natomiast bardzo ważne są elektrolity i dbanie o odpowiednie nawodnienie dziecka. Warto stosować też probiotyki, które wzmocnią nadwątloną florę bakteryjną – mają one też znaczenie profilaktyczne, więc dobrym pomysłem jest stałe ich suplementowanie w diecie dziecka. W przypadku grypy żołądkowej dieta dziecka powinna być lekkostrawna. Jeśli maluch karmiony jest piersią, należy stosować karmienie na żądanie – warto pamiętać, że to jednocześnie posiłek i uzupełnienie płynów, także u dzieci, które są już na etapie rozszerzania diety. W przypadku jelitówki maluchy często odmawiają stałych pokarmów, nawet jeśli już na co dzień je jedzą – przejściowa utrata apetytu nie jest niepokojąca i nie należy wmuszać jedzenia w dziecko.