Probiotyk od pierwszych dni życia. Czy warto go podawać?

25 stycznia 2023

Młodzi rodzice często są zagubieni. Chcą dla swojego dziecka jak najlepiej, a z każdej strony docierają do nich sprzeczne komunikaty: co powinno się robić, a czego nie. Dotyczy to też dbania o zdrowie malucha. Dziś zajmiemy się jedną z tych kwestii: czy podawać dziecku probiotyki od pierwszych dni życia?

Czym są probiotyki?

Probiotyki to preparaty, które zawierają wyselekcjonowane szczepy żywych bakterii korzystnie wpływających na organizm korzystnie i budujących mikroflorę bakteryjną w jelitach. Często są to bakterie kwasu mlekowego. Na przykład krople Biogaia dla dzieci zawierają szczep bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus reuteri.

Czy dziecko potrzebuje probiotyków?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jego organizm jest niemal jałowy – pierwsze bakterie zasiedlają go, gdy maluch przeciska się przez kanał rodny, a następnie podczas kontaktu noworodka z rodzicami – dlatego tak ważny jest kontakt skóra do skory po porodzie. Następnie dostarczamy dziecku dobroczynnych bakterii podczas karmienia piersią. Siara a następnie mleko matki to najlepszy naturalny probiotyk.

Zdarza się jednak, że dziecko przychodzi na świat podczas cesarskiego cięcia i jest karmione mlekiem modyfikowanym. Wówczas jego organizm ma nieco gorszą florę bakteryjną i może potrzebować dodatkowego wsparcia, jakie dadzą probiotyki dla dzieci takie jak Biogaia dla noworodka, które wspierają niedojrzały jeszcze układ pokarmowy dziecka i sprzyjają prawidłowemu trawieniu. Warto też wiedzieć, że probiotyki wzmacniają odporność dziecka. Jednak to nie wszystko. Biogaia na kolki przyda się, jeśli u malucha występuje problem kolki niemowlęcej, a jest to częsta przypadłość w ciągu czterech pierwszych miesięcy życia dziecka. Biogaia na kolkę nie sprawi wprawdzie, że problem ten magicznie zniknie, jednak badania dowiodły, że okres płaczu u niemowląt przyjmujących ten probiotyk jest znacząco skrócony, co przynosi ulgę zarówno dziecku, jak i rodzicom.

Probiotyk Biogaia dla noworodka i niemowląt pomaga też uporać się z problemami trawiennymi objawiającymi się wodnistymi biegunkami u dziecka.

Jak wybrać probiotyk dla dziecka?

Przede wszystkim należy sięgać po preparaty rekomendowane od pierwszych dni życia, takie jak Biogaia dla noworodka czy niemowląt. To ważne, bo preparaty te mają perfekcyjnie dobraną ilość i rodzaj bakterii do potrzeb tak młodego organizmu. Preparaty takie jak Biogaia dla noworodka mają też wygodną formę kropli. Dzięki temu łatwo możemy podać je dziecku i są one znakomicie przyswajalne.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chcemy podawać dziecku probiotyki?

Uwaga: należy pamiętać, że przed podaniem niemowlęciu jakichkolwiek preparatów czy suplementów diety, należy skonsultować się z pediatrą i stosować jego rekomendacje odnośnie do wyboru medykamentów oraz ich dawkowania. Jednocześnie warto wiedzieć, że wprowadzanie suplementów diety nie jest tożsame z rozszerzaniem diety, dlatego nie stoi w sprzeczności z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, by dietę rozszerzać po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia.

O czym jeszcze trzeba pamiętać, gdy chcemy podawać dziecku taki preparat jak kropelki Biogaia? Przechowywanie zgodne z instrukcją na opakowaniu jest kluczowe, by preparat zachował swoje właściwości. Krople Biogaia zgodnie z rekomendacją producenta powinny być przechowywane w lodówce, w temperaturze 2-8ºC, nie mogą być też wystawiane na działanie promieni słonecznych. Kropelki Biogaia możemy podawaj dziecku w postaci czystej, lub dodać do nich mleko – może to być zarówno mleko modyfikowane, jak i mleko matki. Najwygodniej podawać Biogaia na łyżeczce. Dawka dzienna wynosi pięć kropli.