Czy należy podawać dziecku probiotyki po skończonej antybiotykoterapii?
14 lutego 2023
Probiotyki to produkty, które są standardowo stosowane jako leki osłonowe podczas antybiotykoterapii. Szczególnie istotne jest to w przypadku dzieci, których organizmy są szczególnie wrażliwe na działanie antybiotyków. Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytanie, jak długo powinno się w takiej sytuacji podawać probiotyki.
Probiotyki to leki i suplementy diety, które zawierają żywe kultury bakterii. Ich rolą jest uzupełnianie flory bakteryjnej jelit, dlatego zwykle są to bakterie kwasu mlekowego. Po co podaje się probiotyki podczas antybiotykoterapii? Ich zadaniem jest ochrona flory bakteryjnej jelit. Antybiotyki bardzo skutecznie niszczą bowiem nie tylko bakterie powodujące chorobę, ale też te, które kolonizują nasz organizm i są fundamentem jego prawidłowego działania. Flora bakteryjna jelit ma ogromny wpływ między innymi na pracę układu immunologicznego, dlatego brak stosowania probiotyków może sprawiać, że zaraz po zakończeniu antybiotykoterapii złapiemy kolejną infekcję. Leki osłonowe są szczególnie istotne w przypadku dzieci leczonych antybiotykami, bo ich odporność naturalnie jest na niższym poziomie niż u osób dorosłych, a flora bakteryjna jelit jest mniej rozwinięta.
Dlaczego warto podawać probiotyk po antybiotyku?
Podawanie leków osłonowych przy antybiotykoterapii u dzieci jest standardem i pediatra zawsze zaleca takie postępowanie rodzicom. Także farmaceuta, kiedy wykupuje się antybiotyk, proponuje zawsze probiotyki osłonowe. Jednak nie zawsze lekarze i farmaceuci informują pacjentów, że kuracja probiotykami powinna trwać znacznie dłużej od samej antybiotykoterapii. Dlaczego należy podawać probiotyk także po antybiotyku? W czasie kuracji antybiotykami probiotyki działają jedynie osłonowo. Ich zadaniem jest więc minimalizowanie negatywnych skutków przyjmowania antybiotyków. Nie oznacza to jednak, że nie następują żadne ubytki w mikroflorze bakteryjnej jelit. A odbudowa tych uszkodzeń jest niemożliwa w czasie brania antybiotyków. Dopiero po zakończeniu antybiotykoterapii jest czas na wypełnienie uszkodzeń. W tym celu należy jednak kontynuować przyjmowanie probiotyków. Ile czasu powinno to trwać? Lekarze coraz częściej zalecają, żeby probiotyki przyjmować minimum przez trzy miesiące po zakończeniu leczenia, a nawet przez sześć miesięcy.
Ile odczekać po antybiotyku, aby podawać dziecku probiotyk?
Aby probiotyki prawidłowo działały i pełniły swoją funkcję, ważne jest odpowiednie ich przyjmowanie. Kluczowe znacznie ma tu odstęp pomiędzy wzięciem antybiotyku a wzięciem probiotyku. Jeśli dwa te preparaty weźmiemy jednocześnie, będą one wzajemnie obniżać swoją skuteczność, co jest negatywnym zjawiskiem. Odstęp powinien być jak największy – jeśli antybiotyk przyjmujemy raz w ciągu doby to nawet dwanaście godzin.
Jakie probiotyki po antybiotykoterapii podawać?
Wybierając probiotyki dla dziecka warto poprosić o rekomendację pediatrę, który zaleci preparat odpowiedni dla danego etapu życia – w aptekach znajdziemy probiotyki, które można podawać już od pierwszych dni życia. Czy zawsze podajemy ten sam probiotyk, co w czasie kuracji? Niekoniecznie. Często lekarze zalecają zmianę probiotyku – do odbudowy nadwątlonej flory bakteryjnej wyjątkowo dobrze sprawdzają się probiotyki zawierające kilka szczepów bakterii. Warto też pamiętać, że mamy wiele możliwości naturalnego wspomagania flory bakteryjnej, które nie zastępują podawania probiotyków dziecku, natomiast znakomicie uzupełniają kurację. W diecie dziecka po antybiotykoterapii nie powinno zabraknąć kiszonek i produktów takich jak kefir, jogurt czy maślanka, które są naturalnymi probiotykami i korzystnie wpływają na mikroflorę organizmu.
Sprawdź tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o antybiotykach dla dzieci!