100 dni płaczu. Kolka u noworodka i niemowlęcia: jak sobie z nią radzić?

20 stycznia 2023

Choć kolka nie jest chorobą tylko tak zwanym zaburzeniem rozwojowym, jest jedną z przypadłości, które są wyjątkowo trudne dla młodych rodziców i dla dziecka. Nazwa „100 dni płaczu” niestety często okazuje się wyjątkowo trafna. Jak sobie radzić, gdy maluch ma kolki i jak złagodzić objawy?

Kolka niemowlęca występuje u dzieci między trzecim tygodniem a piątym miesiącem życia, po czym samoistnie ustępuje. Jednak to niewielkie pocieszenie dla rodziców, których dziecko codziennie przez kilka godzin zanosi się płaczem i nie daje się uspokoić. Warto tu zaznaczyć, że lekarz diagnozuje kolkę niemowlęcą nie po jednorazowym epizodzie płaczu i niepokoju u malucha, co jest zupełnie zwyczajnym zdarzeniem. Kryteria diagnostyczne mówią o tym, że atak kolki pojawia się co najmniej trzy razy w tygodniu, a płacz trwa przez co najmniej trzy godziny na dobę łącznie – niekoniecznie w jednym ciągu. Jednocześnie o kolce niemowlęcej mówimy, gdy dziecko jest ogólnie zdrowe i ma prawidłowe przyrosty masy ciała.

Tak rozumianą kolkę ma około czterdziestu procent niemowląt. Pojedyncze epizody kolki zdarzają się u niemal wszystkich dzieci.

Skąd się bierze kolka niemowlęca?

Nie udało się do tej pory jednoznacznie ustalić, jakie są przyczyny kolki niemowlęcej. Prawdopodobnie główną przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego dziecka i problemy trawienne, a także niedojrzałość układu nerwowego – kolka często nasila się w reakcji na bodźce budzące niepokój, w tym na trudne emocje rodziców, o które łatwo, gdy płacz trwa wiele godzin, pojawia się więc mechanizm, który sam się napędza: dziecko płacze, rodzice się denerwują i czują silny niepokój, dziecko płacze coraz mocniej. Prawdopodobnie z tego powodu kolka niemowlęca jest też skorelowana z depresją poporodową u matki.

Wiadomo też, że są czynniki, które sprzyjają wystąpieniu kolki: to palenie papierosów przez matkę, a także karmienie mlekiem modyfikowanym Równie karmienie mlekiem matki, ale podawanym w butelce (tzw. KPI) jest pozytywnie skorelowane z występowaniem kolki niemowlęcej.

Zobacz tutaj jak uniknąć kolki u noworodka -> https://biogaia.pl/magazyn/jak-uniknac-kolek-u-noworodka/

Co zrobić, gdy dziecko ma kolkę?

Poza tym, że trzeba starać się uspokoić własne emocje, dziecku pomożemy, stosując ciepłe okłady i masaże. W przypadku karmienia piersią należy wykluczyć, że przyczyną jest nieprawidłowa technika ssania – wyjaśnimy to na spotkaniu z certyfikowaną doradczynią laktacyjną. Jeśli dziecko karmimy mlekiem modyfikowanym, może pomóc zmiana mleka na inne – czasami trzeba przetestować kilka preparatów, by znaleźć ten, który dziecko będzie dobrze trawiło. Warto też wiedzieć, że przyczyną problemu może też być nietolerancja konkretnego preparatu z witaminą D, a witamina D podawana jest wszystkim niemowlętom. Pomóc może zmiana na preparat na bazie wody, a nie tłuszczu.

Czy są leki na kolkę niemowlęcą?

Niestety, nie ma leków, które zlikwidowałyby objawy kolki niemowlęcej. Obecne zalecenia zdecydowanie nie rekomendują też podawania dzieciom przed ukończeniem szóstego miesiąca życia żadnych herbatek ani naparów. Możemy jednak – po konsultacji z pediatrą – suplementować probiotyki. Jedna z hipotez mówi, że objawy kolki niemowlęcej wiążą się ze składem flory bakteryjnej w jelitach. Za najskuteczniejsze w łagodzeniu objawów uznano bakterie ze szczepu Lactobacillus reuteri. Takie bakterie zawierają kropelki Biogaia. Krople Biogaia to probiotyk rekomendowany już od pierwszych dni życia dziecka. Biogaia na kolkę niemowlęcą jest preparatem, którego skuteczność potwierdziły badania. Dlatego Biogaia na kolki to najlepszy wybór, gdy szukasz probiotyku, który wesprze układ pokarmowy malucha.