Naturalne sposoby na ból brzucha u niemowląt

12 grudnia 2022

Bóle brzucha to niestety bardzo częsta dolegliwość u niemowląt i małych dzieci. Choć takie problemy mogą być wywołane różnymi czynnikami, to niezależnie od przyczyn bywają bardzo uciążliwe – zarówno dla dziecka, jak i jego opiekunów. Nagły płacz, niepokój, zaciskanie piąsteak czy podkurczanie nóżek – takich objawów nigdy nie należy lekceważyć. Zobacz, czym może być spowodowany ból brzuszka u niemowlaka i dowiedz się, jak możesz mu pomóc

Ból brzucha u niemowlaków – przyczyny i objawy

Przyczynę bólu brzuszka u niemowlaków czasami bardzo trudno zdiagnozować. Takie dolegliwości zazwyczaj pojawiają się przy okazji kolek, biegunek i zaparć – a te z kolei mogą być wywołane różnymi czynnikami. Większość pediatrów jest zdania, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe w pierwszych miesiącach życia są związane z niedojrzałością flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Niekiedy bóle brzuszka występują także z powodu alergii i niestrawności pokarmowych. Rodzice nie zawsze są w stanie stwierdzić, z czego wynika dyskomfort maluszka – tym bardziej, że dziecko nie potrafi zakomunikować swoich potrzeb inaczej niż płacząc. Dopóki maluch nie nauczy się mówić, to właśnie płacz jest jego podstawowym sposobem kontaktu z otoczeniem. Jednak pomimo tego, że dziecko nie powie nam, co go boli, możemy to wywnioskować na podstawie mowy jego ciała. Sygnałem wskazującym na problem żołądkowo-jelitowy jest na przykład twardy, wzdęty brzuszek. Niektóre dzieci mogą zaciskać piąstki, podkurczać nóżki i prężyć ciało. Zdarza się także głośne oddawanie gazów oraz przerywanie przyjmowania pokarmu podczas karmienia.

Ból brzucha u noworodka karmionego piersią

To, że dziecko boli brzuszek, wcale nie oznacza, że musimy wpadać w panikę. Wręcz przeciwnie – w pierwszych tygodniach życia to zupełnie normalne. Układ pokarmowy noworodka, choć ukształtowany pod względem anatomicznym, nie jest jeszcze w pełni sprawny. Zanim nauczy się trawić, potrzebne będzie trochę czasu. Choć mówi się, że dolegliwości żołądkowo-jelitowe najczęściej pojawiają się u dzieci karmionych mieszankami modyfikowanymi, takie problemy dotyczą również niemowlaków karmionych piersią. Prawdą jest, że mleko mamy jest idealnym pokarmem dla rosnącego maleństwa, jednak dojrzewanie układu trawiennego to proces, którego nie możemy przyspieszyć.

Jak pomóc niemowlakowi z bólem brzucha?

W obliczu dolegliwości brzuszkowych u niemowlaka rodzice wcale nie muszą pozostawać bezradni. Na szczęście istnieją sprawdzone naturalne sposoby łagodzenia tego typu dolegliwości. Co zatem zrobić, gdy niemowlak źle się czuje z powodu bólu brzuszka? Możemy spróbować następujących domowych sposobów:
• kiedy dziecko ma ataki kolek jelitowych, należy zaraz po karmieniu wziąć je na ręce i podnieść do pozycji pionowej; warto rozmasować bolący brzuszek ruchami okrężnymi lub przygotować ciepłą kąpiel,
• gdy niemowlak ma problem z zaparciami, należy jak najczęściej przystawiać go do piersi (jeśli karmimy naturalnie) lub dopajać wodą (jeśli jest karmiony mieszankami mlecznymi),
• niemowlakowi z biegunką należy podawać duże ilości płynu nawadniającego (aby zminimalizować ryzyko odwodnienia), można zastosować też elektrolity przepisane przez pediatrę.

Zapobieganie dolegliwościom żołądkowo-jelitowym u niemowląt

Znaczna część problemów żołądkowych maluchów w pierwszych miesiącach życia bierze się z niedojrzałości mikroflory jelitowej. Z tego względu warto wzbogacić dietę maleństwa o odpowiednie preparaty probiotyczne, np. te zawierające szczepy Lactobacillus reuteri. Nie zapominajmy, że w każdym przypadku najbardziej kojące jest przytulanie, noszenie na rękach i kołysanie. Gdy dziecko poczuje się bezpieczne, łatwiej będzie mu przejść przez trudności związane z bólem brzuszka.