Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny i objawy u dzieci

22 grudnia 2022

Choroba Leśniowskiego-Crohna najczęściej występuje wśród dorosłych, ale niestety zdarza się, że i dzieci na nią chorują. Liczba takich przypadków systematycznie się zwiększa. Warto o tym wiedzieć, by w odpowiednim czasie uzyskać pomoc.
Choroba Leśniowskiego-Crohna najczęściej dotyka młodych ludzi, w wieku 15-25 lat, choć bywa diagnozowana i u młodszych dzieci. Niestety, im młodszy pacjent, tym cięższy jest przebieg choroby i tym większe powikłania. Szybka diagnoza i leczenie umożliwi dziecku prawidłowy rozwój, i normalne funkcjonowanie. Na czym polega to schorzenie i jakie są jego objawy?

Co to jest choroba Leśniowskiego-Crohna

Jest to choroba o wielu możliwych przyczynach, która dotyczy różnych odcinków przewodu pokarmowego – powstają w nich ogniska zapalne, owrzodzenia i afty. Najczęściej pojawiają się w jelicie cienkim, rzadziej w grubym, ale mogą wystąpić też w żołądku i dwunastnicy. 
W wyniku zmian zapalnych chorzy cierpią na bóle brzucha, ustawiczne biegunki, tracą na wadze i nie przyswajają prawidłowo składników odżywczych. W cięższych przypadkach zmiany zapalne mogą dotyczyć także skóry, oczu i wątroby. Niestety, tej choroby nie da się wyleczyć, można jedynie wyciszyć jej objawy i sprawić, aby okresy, w których one nie występują, były jak najdłuższe.
Diagnoza nie obejdzie się bez szczegółowych badań laboratoryjnych, obrazowych i endoskopowych.
Choroba Leśniowskiego-Crohna - przyczyny u dzieci
Trudno jest ustalić dokładne przyczyny tego schorzenia, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. 
Jest to na pewno choroba dziedziczna - w przypadku choroby obydwojga rodziców ryzyko zachorowania dziecka wynosi około 30%. Badacze twierdzą, że podłożem choroby może być też nieprawidłowy skład bakterii flory jelitowej i czynniki autoimmunologiczne – w wyniku reakcji o nieznanym podłożu układ odpornościowy organizmu zwraca się przeciwko własnym komórkom. Nie bez znaczenia jest też nieprawidłowe odżywianie i stresy, które pogarszają stan jelit.
Niezależnie od przyczyn, choroba Leśniowskiego-Crohna ma bardzo poważny, całościowy wpływ na zdrowie i samopoczucie dzieci. Stąd bardzo ważna jest prawidłowa diagnoza i leczenie.

Rozpoznanie Leśniowskiego-Crohna u dzieci

Niestety trudno jest szybko zdiagnozować to schorzenie. Bóle brzucha, męczące biegunki, osłabienie i złe samopoczucie mogą być przecież objawem zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub zespołu jelita drażliwego. Na początek konieczny jest szereg badań laboratoryjnych (oprócz morfologii są to np. próby wątrobowe, poziom białka w surowicy, badanie moczu i kału na posiew), po których wykonuje się już w szpitalu badania endoskopowe, często z pobraniem wycinka ze zmienionego fragmentu jelita. Dodatkowym sygnałem alarmowym będą np. częste stany zapalne skóry, anemia i problemy wynikające z niedożywienia, czyli zbyt niski wzrost i waga oraz opóźnione dojrzewanie lub jego zatrzymanie.

Choroba Leśniowskiego-Crohna - objawy u dzieci

Najczęstszym objawem, który powinien wzbudzić niepokój rodziców, jest ból brzucha pojawiający się zawsze po posiłku, ale także po wypróżnieniu. Bywa on na tyle intensywny, że wybudza dziecko ze snu. Równie częste u dzieci są biegunki z domieszką śluzu, a czasami krwi. Chorobie może towarzyszyć słaby apetyt, zmiany skórne, stany zapalne stawów, a badanie krwi zazwyczaj wykazuje nieprawidłowości.
Należy pamiętać, że jest to schorzenie przewlekłe, które potrafi rozwijać się podstępnie i dawać jeszcze poważniejsze objawy w dłuższej perspektywie – jak wspomniane już spowolnienie wzrostu i dojrzewania oraz osteoporoza.