Fakty i mity o probiotykach stosowanych u dzieci

29 grudnia 2022

Probiotyki – szczepy żywych bakterii, które znacząco wspomagają ludzki organizm, działając niczym tarcza przeciwko silnym działaniu antybiotyków czy alergenów. Być może to leki przyszłości, dzięki którym będziemy się czuć lepiej i zdrowiej. Na temat probiotyków narosło wiele mitów, często powielanych w sieci. Czy leczą raka, atopowe zapalenie skóry, czy są skutecznym sposobem na przeciwdziałanie kolkom niemowlęcym? Czy każdy preparat wykazuje takie samo działanie? Czy stosowanie probiotyków u niemowląt jest zupełnie nieskuteczne, a wręcz szkodliwe? Postanowiliśmy się przyjrzeć tym stwierdzeniom i znaleźć informacje potwierdzające lub zaprzeczające im. Oto kilka faktów i mitów o probiotykach.

Probiotyki leczą nowotwory i przyjmowane w dzieciństwie zapobiegają występowaniu AZS

Probiotyki do żywe szczepy bakterii, które potrafią zdziałać naprawdę wiele dobrego w naszym organizmie. Ale czy potrafią leczyć nowotwory? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim nie przeprowadzono wnikliwych badań w tym temacie, ale wiadomym jest, że niektóre szczepy pro biotyczne znacznie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów jelita grubego czy nowotworów przewodu pokarmowego (jak szczepy np. Lactobacillus reuteri lub inne z rodziny Lactobacillus). Stosowanie probiotyków profilaktycznie, by uchronić się przed nowotworami nie ma w tym momencie uzasadnienia. Jednak jeśli leczysz się onkologicznie, skonsultuj się z lekarzem-onkologiem w sprawie przyjmowania probiotyków jako terapii wspierającej leczenie farmakologiczne lub chemię. Nie ma natomiast potwierdzonych badań na temat zapobiegania wystąpienia atopowego zapalenia skóry, jeśli będziemy podawać dzieciom probiotyki we wczesnym okresie ich rozwoju. Jeśli te mikroorganizmy mają jakieś działanie w temacie AZS, to skutecznie mogą łagodzić objawy choroby. Ale jej nie zwalczają samodzielnie.

Probiotyki dla niemowląt

Niektóre matki uważają, że profilaktyczne stosowanie probiotyków w kroplach dla niemowląt uchroni dzieci przed chorobami. Niestety, nie jest tak. W niektórych wypadkach regularne stosowanie u zdrowych dzieci jest uzasadnione – jest to karmienie mlekiem modyfikowanym. Niemowlęta karmione piersią wraz z mlekiem matki dostają o wiele większą dawkę naturalnych probiotyków, niż dzieci karmione mlekiem sztucznym. Probiotyki dla dzieci działają bardzo korzystnie przeciwko kolce niemowlęcej oraz wspomagająco przeciwko biegunkom, wymiotom i zatwardzeniom. Zmniejszają także ryzyko wystąpienia alergii.

Udowodnione korzyści działania probiotyków

Nie od dziś wiadomo, że probiotyki są najlepszym przyjacielem w podróży, zwłaszcza do krajów azjatyckich, gdzie je się zupełnie inaczej. Pomagają one naszej mikroflorze przystosować się do nowych warunków i łagodzą objawy zatrucia pokarmowego. Generalnie rzecz ujmując – probiotyki mają udowodnione działanie aktywnego wspierania układu trawiennego oraz leczniczego w stanach zapalnych układu pokarmowego, niekoniecznie spowodowanych terapią antybiotykową. Probiotyki można też stosować zapobiegawczo po leczonych infekcjach układu moczowego i układu rozrodczego (szczególnie przy nawracających grzybicach), najlepiej robić sobie 3 miesięczne kuracje i co jakiś czas je powtarzać. Probiotyki obniżają zły cholesterol we krwi, wspomagają leczenie kamicy nerkowej i łagodzą zapalenia dziąseł. Można je stosować w łagodzeniu alergii pokarmowych, np. nietolerancji laktozy czy produktów strączkowych.

Po co stosować probiotyki, skoro występują one w pokarmach?

W idealnym świecie nie potrzebujemy dodatkowo wspomagać się probiotykami. Występują one bowiem w produktach mlecznych i sfermentowanych – jogurtach naturalnych, kefirach, zsiadłym mleku, kapuście kiszonej czy ogórkach kiszonych. Jeśli na co dzień w waszej diecie występują te produkty, nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji. Trzeba się jednak zastanowić, jak wygląda wasza codzienna dieta. I jak wyniki?