Probiotyki - na pomoc jelitom dziecka!

15 listopada 2022

Paca jelit u małego dziecka często przebiega z problemami, bo układ trawienny nie jest jeszcze w pełni dojrzały. Dlatego warto go wspomagać, a jedną z najlepszych form wparcia dla jelit małego dziecka są dobrze dobrane probiotyki.

Czym są probiotyki? Są to preparaty, które zawierają starannie wyselekcjonowane szczepy żywych bakterii. Ich zadaniem jest wspieranie rozwoju flory bakteryjnej w układzie pokarmowym. Probiotyki stosuje się w dwóch przypadkach: można używać ich profilaktycznie, by stale wzmacniać florę bakteryjna w jelitach albo stosować je doraźnie. Są bardzo ważne w roli osłony stosowanej podczas antybiotykoterapii. Za każdym razem, kiedy podajemy antybiotyki dziecku, konieczne jest też równolegle podawanie probiotyków – należy pamiętać, że kuracja musi być zdecydowanie dłuższa niż stosowanie antybiotyku, bo organizm potrzebuje czasu, żeby odbudowa osłabioną antybiotykami florę bakteryjną.

Dlaczego warto wzmacniać florę bakteryjną dziecka?

Jelita – wbrew temu, co kiedyś sądzono – są nie tylko elementem układu pokarmowego. Ich rola w organizmie jest o wiele ważniejsza. Dziś wiadomo na przykład, że stanowią one fundament dobrze funkcjonującego układu odpornościowego. To właśnie od dobrze rozwiniętej flory bakteryjnej w jelitach zależy, czy organizm dobrze radzi sobie z nacierającymi wirusami i bakteriami i skutecznie chroni się przed infekcjami.

Tymczasem, kiedy maluch przychodzi na świat, jego układ pokarmowy jest jałowy. Pierwszym kontaktem z florą bakteryjną jest poród – jednym ze wskazań do porodu siłami natury jest fakt, że wówczas organizm dziecka nabiera zdecydowanie więcej flory bakteryjnej niż podczas cesarskiego cięcia. Kolejny ważny krok to kontakt skóra do skóry z matką – w ten sposób maluszek nabywa bakterie o niej. Każdy taki kontakt sprawia, że flora bakteryjna dziecka wzbogaca się, dlatego ważne jest, żeby dziecku to umożliwiać – choć higiena jest ogromnie ważna, nie wolno wyjaławiać wszystkiego w otoczeniu dziecka. Wystarczy woda i mydło, stosowanie środków antybakteryjnych nie jest wcale niezbędne, co więcej – może być dla malucha niekorzystne.

Nadal jednak niedojrzały i słaby układ pokarmowy może potrzebować wsparcia. Dlatego wielu pediatrów zaleca, by od pierwszych dni życia dziecka oddawać dobrze dobrane probiotyki. Jest to szczególnie istotne, jeśli z jakiegoś względu noworodek jest karmiony mlekiem modyfikowanym – mleko matki lepiej wpływa na rozwój flory bakteryjnej. Oczywiście przy karmieniu piersią probiotyki też dobrze działają na jelita dziecka i mają pozytywny wpływ n rozwój flory bakteryjnej. Z czasem probiotyki będą też wzmacniały dziecko, gdy zacznie on stykać się z innymi maluchami, o zdecydowanie zwiększa ryzyko infekcji.

Jak wybrać i podawać probiotyki?

Wprowadzając jakikolwiek suplement diety dla malucha, należy oczywiście skonsultować się z pediatra. Lekarz z pewnością zaleci preparat dedykowany dla maluchów – na przykład probiotyk w formie kropli Biogaia, który można podawać już od pierwszych dni życia dziecka. Należy przy tym pamiętać, że probiotyki dobrze wpływają na jelita dziecka, ale nie mogą zastąpić prawidłowo zbilansowanej diety – przez pierwsze sześć miesięcy to wyłącznie mleko matki lub mleko modyfikowane, następnie rozszerzanie diety, które powinno obejmować jak najwięcej zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, kasze, pełnoziarniste pieczywo, a także z czasem kefir i inne produkty będące naturalnymi probiotykami wzmacniającymi florę bakteryjną w układzie pokarmowym dziecka.