Rodzaje probiotyków dla dzieci

13 grudnia 2022

Probiotyki dla dzieci to preparaty zawierające żywe szczepy bakterii, uzupełniające korzystną dla zdrowia florę bakteryjną w jelitach. Probiotyki podawane mogą być dzieciom w trakcie i po terapii antybiotykowej, która wyjaławia jelita lub profilaktycznie, aby wzmocnić układ odpornościowy. U niemowląt pomagają też w budowie prawidłowej flory jelitowej i łagodzeniu skutków kolki.

Apteki są pełne różnych rodzajów probiotyków dla dzieci. Aby wybrać odpowiedni produkt dopasowany do potrzeb naszego malucha, należy zwrócić uwagę na jego skład. Wiele preparatów probiotycznych, oprócz żywych kultur bakterii, zawiera w sobie substancje, które dodatkowo wspierają organizm dziecka, np. cholekalcyferol i witaminę B6. Aby bez problemu dobrać probiotyk do wieku i potrzeb dziecka, warto zasięgnąć sugestii lekarza pediatry lub farmaceuty, jak również zapoznać się z ulotką produktu.

Probiotyki dla dzieci w kroplach

Przeznaczone dla niemowląt i malutkich dzieci ze względu na łatwą formę ich podawania. Stosowanie ich nawet od pierwszych dni życia jest wskazane szczególnie u noworodków, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie. Wystarczy niewielka dawka kropelek, aby zwiększyć skuteczność kolonizacji dobrych bakterii w jelitach. Są też bardzo pomocne przy kolkach jelitowych. Ich postać sprawia, że są łatwo przyswajalne, a dzięki temu szybko wywierają dobroczynny wpływ.

 

Kliknij tutaj i zobacz jakie probiotyki dla dzieci w kroplach są najlepsze!

Probiotyki dla dzieci w saszetkach

W przypadku saszetek podawanie ich dzieciom jest równie łatwe, jak kropli. Wystarczy otworzyć saszetkę i wymieszać z niewielką ilością płynu w temperaturze pokojowej lub wysypać zawartość na łyżeczkę. Ta pierwsza forma podawania jest na pewno wygodniejsza. Aby probiotyk był skuteczny, zawsze należy przestrzegać sposobu podawania opisanego w ulotce. I również wybierać probiotyki przeznaczone dla dzieci, odpowiednio dla danej grupy wiekowej.

Probiotyki dla dzieci jak podawać?

Przy zakupie probiotyków dla dzieci najlepiej jest kierować się poradą lekarza pediatry. Ważne jest, aby zwracać uwagę na oznaczenie wieku, od którego można stosować dany produkt. Niektóre z nich można podawać już od pierwszych dni życia, inne dostosowane są do potrzeb starszych maluchów. Należy pamiętać o wybraniu odpowiedniej formy probiotyku dla dzieci. U najmłodszych najlepiej sprawdzają się krople, saszetki lub kapsułki, które można otworzyć, a następnie wsypać ich zawartość do spożywanego pokarmu. Należy jednak pamiętać, że probiotyków nie wolno popijać ciepłymi napojami, bo to źle wpływa na zawarte w nich żywe kultury bakterii, 
U starszych maluchów, przy rozszerzaniu diety, warto zadbać o produkty naturalnie sprzyjające tworzeniu się bakterii probiotycznych w jelitach. Naturalne produkty o charakterze probiotycznym są źródłem niezwykle pożytecznych mikroorganizmów, które działają korzystnie nie tylko na procesy trawienia, ale i na zdrowie całego organizmu. Cenne bakterie probiotyczne znajdziemy np. w fermentowanej żywności, w szczególności jogurtach naturalnych, kefirach, kwaśnym mleku, maślankach, jak również w kiszonej kapuście i kiszonych ogórkach. 
Zarówno probiotyki naturalne, jak i te wyselekcjonowane w laboratoriach, działają na tej samej zasadzie, a ich główną rolą jest pozytywny wpływ na zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. Główna różnica polega na tym, że nie każdy może jeść produkty probiotyczne (np. niemowlęta), a ilość dobrych drobnoustrojów pochodzących z pożywienia może nie wystarczyć w celu uzupełnienia, czy budowy prawidłowej mikroflory.