Probiotyki dla dziecka – które wybrać?

23 stycznia 2023

Niedojrzały układ pokarmowy dziecka często wymaga wspomagania, by prawidłowo funkcjonował. To, o może wesprzeć układ trawienny to dobrze dobrane probiotyki. Na rynku jest wiele probiotyków dla dzieci. Które wybrać? Czym się kierować przy podjęciu decyzji?

Kiedy dziecko przychodzi na świat, jest z jednej strony ukształtowanym już człowiekiem, z drugiej jednak – wciąż jeszcze jego organizm musi wykonać ogromną pracę, by się rozwinąć. Wszystkie układy już działają, jednak w niedoskonały sposób. Maluszek widzi, ale tylko na bliską odległość, ma niewielkie pole widzenia, z trudem odróżnia kontury. Słyszy, ale wiele dźwięków jest dla niego nieprzyjemnych. Układ nerwowy wciąż jest bardzo wrażliwy, łatwo go przebodźcować. Także układ pokarmowy dopiero uczy się właściwego działania. Startuje, gdy dziecko po raz pierwszy połyka siarę, a następnie zaczyna pić mleko. Niezależnie od tego, czy maluszek jest karmiony piersią, czy mlekiem modyfikowanym (choć to pierwsze jest łatwiej przyswajalne), dla układu pokarmowego jest to nowość i ogromne wyzwanie.

Jelita nie mają jeszcze właściwie wypracowanej motoryki. Także flora bakteryjna w układzie trawiennym nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Stad u maluszków często pojawiają się różnego typu problemy związane z trawieniem: kolka niemowlęca, zaparcia, nieregularne wypróżnianie, bóle brzuszka, gazy. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim – uzbroić się w cierpliwość. Tak jak dziecko potrzebuje czasu, by zacząć siadać, raczkować czy chodzić, tak potrzebuje czasu, by jego narządy i układy wewnętrzne dojrzały. Warto jednak pomyśleć o wsparciu, jakim może być dobrze dobrany probiotyk.

Czym są probiotyki?

Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii, niekiedy tez drożdży, zwykle są to szczepy kwasu mlekowego. Ich podanie doustne sprawia, że uzupełniana jest flora bakteryjna przewodu pokarmowego – kluczowa dla prawidłowych procesów trawienia i przyswajania wartości odżywczych z pożywienia. Kiedy należy podawać probiotyki? Zwykle stosuje się je równolegle z kuracją antybiotykową, by uzupełnić nadwątloną florę bakteryjna. Warto je też suplementować, gdy pojawiają się trudności z trawieniem. W przypadku małych dzieci probiotyk przeznaczony dla dzieci wspiera florę bakteryjną, która jeszcze nie jest dobrze wykształcona.

Warto zaznaczyć, że braki we florze bakteryjnej w obrębie układu pokarmowego mogą prowadzić do zakażeń jelitowych, są też częstą przyczyną biegunek i zaparć – probiotyki sprzyjają prawidłowemu wypróżnianiu. Nie bez znaczenia jest też wpływ probiotyków na tolerancję laktozy – to ważne, bo u małych dzieci zdarzają się problemy w tym zakresie. Jeśli mamy do czynienia z łagodną nietolerancją laktozy, podanie probiotyku może przywrócić równowagę flory bakteryjnej i usunąć problem. Dobrze rozwinięta flora bakteryjna, czemu sprzyja aplikowanie probiotyków, ma też niebagatelny wpływ na odporność organizmu.

Jak wybrać probiotyk dla dzieci?

Dzieciom należy podawać probiotyki przeznaczone dla tej grupy wiekowej. Jeśli szukamy czegoś, co sprawdzi się od pierwszych dni życia, warto sięgnąć po sprawdzony suplement diety Biogaia. Ważne, żeby probiotyk dziecięcy był bezsmakowy i bezzapachowy, co ułatwi jego podanie dziecku jako dodatku do mleka. Należy pamiętać, że przed wprowadzeniem do diety niemowlęcia jakichkolwiek suplementów należy skonsultować się z pediatra, który opiekuje się naszym dzieckiem. To on zarekomenduje odpowiedni preparat i zaleci najlepsze dawkowanie.