Biegunka u dzieci: co ją powoduje i jak sobie z nią radzić?

14 stycznia 2023

Biegunka u dzieci jest bardzo częstą przypadłością już od okresu niemowlęcego. Wrażliwy i jeszcze mało dojrzały układ pokarmowy malucha może tak reagować na czynniki, które dla osoby dorosłej nie byłyby problematyczne. Dlatego ważnej jest, by każdy rodzic znał domowe sposoby na biegunkę i wiedział, jak postępować, gdy problem się pojawi.

Biegunka u dzieci: co ją powoduje

Najczęściej przyczyną biegunki u dzieci są infekcje wirusowe, głównie te powodowane przez rotawirusy. Biegunka może być też efektem niestrawności – układ pokarmowy dziecka jest jeszcze mało dojrzały i może źle reagować na produkty smażone albo na nadmiar słodyczy. Inna przyczyna biegunki to alergia lub zatrucie pokarmowe. Biegunki przewlekłe i nawracające mogą być powodowane przez poważniejsze schorzenia układu pokarmowego i należy wówczas rozpocząć diagnostykę w tym kierunku.

Biegunka u dzieci: czy jest groźna?

Choć biegunka jest powszechną przypadłością, nie należy jej lekceważyć. Dla dzieci, szczególnie małych, może być bardzo groźna, bo jej efektem może być odwodnienie. U dziecka stan ten pogłębia się bardzo szybko. Dlatego, gdy pojawi się rozluźniony stolec, należy pamiętać, by monitorować objawy odwodnienia. U dzieci to na początku suche usta i język, wzmożone pragnienie, gdy odwodnienie się pogłębia, dziecko staje się apatyczne, senne, może mieć zawroty głowy i problemy z mówieniem. U niemowląt należy sprawdzić ciemiączko: zapadnięte świadczy o tym, że wystąpiło odwodnienie.

Domowe sposoby na biegunkę

Jak już zaznaczyliśmy, największym problemem przy biegunce jest możliwe odwodnienie. Dlatego najważniejsze jest, by do tego nie dopuścić. Jednocześnie dziecku nie wolno podawać zbyt dużych ilości wody jednocześnie, szczególnie, gdy biegunce towarzyszą wymioty, bo może nastąpić ich wzmożenie. W apteczce warto mieć zawsze elektrolity dla dzieci – po rozpuszczeniu podajemy je po jednej łyżeczce co kilka minut, by stopniowo uzupełnić utracone płyny.

Uwaga: dzieciom nie wolno podawać środków hamujących biegunkę, takich jak węgiel – chyba, że pediatra zaleci inaczej. Trzeba też pamiętać o tym, by zabezpieczyć pupę dziecka, który przy biegunce może być podrażniona – po każdym wypróżnieniu należy ją umyć, osuszyć i posmarować kremem.

Co jeść przy biegunce? Dieta powinna być lekkostrawna. Należy liczyć się z tym, że maluch może nie mieć apetytu – nie wmuszamy jedzenia, pilnujemy jedynie dostarczania płynów. Jeśli dziecko chce jeść, podajemy papki warzywne, kleik ryżowy, gotowane mięso. Co jeszcze jeść na biegunkę? Nawet jeśli dziecko jest już starsze, możemy sięgnąć po słoiczki z daniami dla niemowląt, bo mają dobry skład i konsystencję, która sprzyja przyswajaniu, a także muszą spełniać bardzo surowe normy jakościowe.

Co na biegunkę? Środki z apteki

Poza elektrolitami dziecku, które ma biegunkę, możemy podawać probiotyki, które wzmocnią nadwątloną florę bakteryjną. To szczególnie ważne, jeśli mamy do czynienia z infekcja wirusową lub bakteryjną, a także, gdy zostało wdrożone leczenie antybiotykiem. Probiotyki dla dzieci, takie jak krople Biogaia możemy też podawać profilaktycznie. Kropelki Biogaia warto suplementować szczególnie w sezonie jesienno – zimowym, a także gdy dziecko uczęszcza do żłobka lub przedszkola, gdzie jest bardziej narażone na infekcje wirusowe, które mogą wywoływać biegunkę. Biogaia ProTectis wzmacniając florę bakteryjną w jelitach dziecka, poprawia funkcjonowanie układu trawiennego a także wzmacnia odporność dziecka na infekcje.