Jak wzmocnić jelita u dziecka?

23 listopada 2022

Zdrowe, prawidłowo działające jelita to fundament zdrowia całego organizmu. Nieprzypadkowo o jelitach mówi się często, że są drugim mózgiem… Jak zadbać o to, by jelita dziecka były zdrowe i funkcjonowały prawidłowo? Podpowiadamy.

Kiedyś sądzono, że jelita są po prostu elementem układu trawiennego i pełnią wyłącznie funkcje związane z trawieniem i przyswajaniem pokarmu. Dziś wiemy, że są o wiele ważniejsze. Między innymi to od jelit w dużym stopni zależy działanie całego systemu immunologicznego organizmu. A zaburzenia pracy jelit przekładają się na stan zdrowia całego organizmu.

Dlatego szczególnie w przypadku dzieci troska o jelita jest bardzo ważna. Szczególnie, że układ pokarmowy małych dzieci jest jeszcze mało dojrzały i wrażliwy – wymaga więc wsparcia, by prawidłowo działał. Zdrowe jelita u dziecka to też wysoka odporność i mało chorób, a chyba każdy rodzic malucha wie, jakie to ważne, szczególnie w sezonie jesienno – zimowym. Zatem – jak zadbać o jelita?

Nie trzymaj dziecka pod kloszem

Kiedyś noworodki obowiązywał ścisły reżim higieniczny. Dziś wiemy, że wczesny kontakt z bakteriami jest bardzo ważny, bo maluchy rodzą się bez flory bakteryjnej, nabywają ją w trakcie porodu, a potem w kontakcie ze światem/ Naturalny poród, potem kontakt skóra do skóry – to najlepsza inwestycja w zdrową florę bakteryjną. Z tego względu należy też dbać o higienę, ale nie stosować silnie działających odkażaczy – przed kontaktem z dzieckiem wystarczy umyć ręce, żel antybakteryjny przynosi więcej szkody niż pożytku. Z czasem dziecko powinno mieć szansę na stykanie się ze światem i eksplorowanie go – wszystko to pomaga w rozwoju prawidłowej flory bakteryjnej, od której w duży stopniu zależy praca jelit.

Karmienie piersią

Karmienie piersią to inwestycja w zdrowe i dobrze funkcjonujące jelita, bo jest to najlepiej przyswajalny pokarm, a przy tym kolejna porcja dobroczynnych bakterii. Obecnie WHO zaleca karmienie wyłącznie piersią przez pierwsze sześć miesięcy życia dziecka, a następnie kontynuowanie wraz z rozszerzaniem diety do drugich urodzin lub dłużej. Oczywiście nie oznacza to, że podawanie mleka modyfikowanego uniemożliwia prawidłową prace jelit, choć może się okazać, że będziemy musie przetestować różne marki, zanim znajdziemy właściwą dla naszego dziecka.

Zdrowa dieta malucha

To, co dziecko je ma ogromny wpływ na zdrowe całego jego organizmu, a w tym także na pracę jelit. Jak powinna wyglądać dieta dziecka? Przede wszystkim warto zadbać o możliwie najdalej idącą eliminację cukru – w diecie dziecka do drugiego roku życia nie powinny znajdować się słodzone produkty, oczywiście nie dotyczy to cukrów naturalnie występujących w warzywach czy owocach. Cukier źle wpływa na florę bakteryjną, zaburza też równowagę organizmu, poza tym są to puste kalorie. Warto też zadbać o unikanie konserwantów i wzmacniaczy smaku, bo działają one drażniąco na jelita i osłabiają je. W diecie nie powinno natomiast zabraknąć warzyw – zalecenia mówią o pięciu porcjach każdego dnia. Najlepiej, jeśli warzywa pojawiają się w każdym posiłku dziecka. Maluch każdego dnia powinien też spożywać cztery porcje owoców – najlepiej świeżych i nieprzetworzonych. Ważne jest też wprowadzanie pokarmów bogatych w błonnik, na przykład pieczywa razowego czy kasz. Znakomicie na pracę jelit wpływają różnego rodzaju kiszonki. Obecnie są one bardzo modne, dlatego w internecie bez trudu znajdziemy przepisy nie tylko na klasyczną kiszoną kapustę, ale wiele więcej ciekawych produktów. Wzmacniająco na florę bakteryjną jelit wpływa też picie kefiru i maślanki.