Jak długo trwa ulewanie u niemowląt?

22 grudnia 2021

Ulewanie u niemowląt jest niezwykle powszechne i pojedyncze incydenty z tym związane, mogą pojawić się niemal u każdego noworodka. Jeśli nie występuje ono nadmiernie często, nie powinniśmy się tym martwić, gdyż zwykle ma to związek z niedojrzałym układem pokarmowym naszego maleństwa i przypadłość ta znika wraz z wiekiem. Jak długo trwa ulewanie u niemowląt? Czy można temu jakoś zapobiec?
 

Czym wywołane jest ulewanie u noworodków?

Podczas ulewania dochodzi do cofania się pokarmu w górę przełyku maleństwa. Zazwyczaj dzieje się to od razu po karmieniu, jednak zdarzają się przypadki, w których do ulewania dochodzi nawet godzinę po karmieniu. Mięśnie dolnego zwieracza przełyku nie są u dzieci jeszcze w pełni wykształcone, w rezultacie czasem zachodzi sytuacja, podczas której pokarm wraca w górę żołądka. Im dłuższy okres czasu minie między przyjęciem mleka a jego zwróceniem, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ono skwaśniałe na skutek kontaktu z sokami trawiennymi. Warto jednak pamiętać, że ulewanie się nie jest tożsame z wymiotami. W tym pierwszym wypadku pokarm powoli wypływa z ust noworodka, a podczas wymiotów, dzieje się to gwałtownie, pod ciśnieniem. 
 
Ulewanie zwykle występuje do 6. miesiąca życia dziecka, jednak zdarzają się przypadki, w których organizm dziecka nie wykształca mechanizmów zapobiegających ulewaniu nawet do 18. miesiąca życia. Pamiętajmy, że jeśli do zjawiska dochodzi często lub w przypadku starszych niemowlaków, koniecznie powinniśmy skonsultować ten temat z lekarzem pediatrą. 
 

Czy ulewaniu można zapobiec?

Ulewaniu się pokarmu nie możemy całkowicie zapobiec, jednak istnieją sposoby, które pomogą nam mocno ograniczyć występowanie tego zjawiska. Ogromne znaczenie ma m.in. odpowiedni sposób karmienia, dzięki któremu minimalizmu szanse na połykanie powietrza przez dziecko. Jest to podwójnie ważne, gdyż odpowiedni sposób karmienia pozwala także zredukować prawdopodobieństwo wystąpienia bolesnej kolki u dziecka. 
 
Przede wszystkim młode mamy powinny pamiętać o tym, aby nie uspokajać dziecka piersią. Dopiero gdy dziecko uda nam się uspokoić, możemy przejść do karmienia. Płaczące niemowlaki mają większą skłonność do połykania powietrza. Ważna jest także częstotliwość karmienia i wielkość porcji. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, lepszym rozwiązaniem jest częstsze karmienie w małych porcjach niż obfite karmienie w większych odstępach czasu. Istotna jest także pozycja karmienia - najlepszą jest pozycja półleżąca. Nie zapominajmy także, że niezwykle istotną kwestią jest odbijanie, które powinno odbywać się nawet kilka razy w ciągu jednego karmienia.
 
Ponadto, po posiłku warto położyć dziecko na boku. Przypilnujemy także, aby dziecko bezpośrednio po jedzeniu nie raczkowało, a także wstrzymajmy się z przewijaniem. Powinniśmy się również upewnić czy dziecko nie ma za ciasnej pieluszki. Pamiętajmy, aby po jedzeniu nie kłaść dziecka na plecach. Dlaczego? Jeśli dojdzie wówczas do ulewania pokarmu, nasze dziecko jest zagrożone niebezpiecznym zakrztuszeniem. Odpowiednia technika karmienia może znacznie ułatwić nam macierzyństwo w pierwszych miesiącach życia naszego maluszka.