Jak wygląda biegunka u niemowlaka?

5 kwietnia 2021

Biegunka jest jedną z częstych i typowych dolegliwości wieku niemowlęcego, praktycznie każdy maluch przez nią przechodzi. Miewa różne przyczyny, lecz możemy starać się jej zapobiegać lub łagodzić jej objawy.

Biegunka u niemowlaka może być spowodowana nieprawidłową dietą, kontaktem z wirusami powodującymi dolegliwości ze strony układu pokarmowego lub być sygnałem poważniejszych problemów zdrowotnych (np. zakażenia bakteryjnego jelit). Jak przeciwdziałać biegunce u niemowląt, jak ją leczyć i na jakie objawy należy zwrócić uwagę?

Przyczyny i objawy biegunki u niemowlaka

Biegunka niemowlęca najczęściej jest spowodowana wirusami, może wynikać też z nietolerancji pokarmowej, zatrucia nieświeżą żywnością, braku higieny lub pojawić się po leczeniu antybiotykami.

W przypadku dzieci karmionych piersią rozpoznanie biegunki może być utrudnione, gdyż stolce są dość rzadkie i częstsze niż u niemowląt karmionych butelką. Jeśli jednak dziecko robi rzadkie wodniste kupki częściej niż zazwyczaj, możemy znaleźć w nich śluz, a nawet krew, a przy tym jest rozdrażnione i niespokojne – na pewno jest to biegunka. U dzieci karmionych butelką kupki są twardsze i papkowate – rzadki stolec będzie więc oczywistym objawem biegunki.

Sprawdzone sposoby na biegunkę niemowlęcą

Przede wszystkim maluchowi należy się spokój, wypoczynek i możliwość zachowania higieny przy częstych wypróżnieniach. Należy zostać z dzieckiem w domu, starannie myć ręce przed i po zmianie pieluszki, pielęgnować skórę dziecka łagodzącymi kosmetykami. W warunkach domowych można podawać niemowlęciu specjalne płyny nawadniające oraz probiotyki, oczywiście po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Zagęszczenie stolca umożliwi kleik ryżowy i zmiksowana zupka z marchewki. Dziecko powinno pić często niewielkie ilości płynów. Jeżeli objawy biegunki u niemowlęcia utrzymują się, należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem, także, gdy biegunce towarzyszą wymioty i rosnąca temperatura.

Jak unikać komplikacji spowodowanych biegunką niemowlęcą

Przede wszystkim niemowlę nie powinno się odwodnić. Jeśli jest rozdrażnione lub apatyczne, ma wysuszone usta i płacze bez łez, a skóra jest wiotka i blada, konieczny jest pilny kontakt z lekarzem. Najprawdopodobniej dziecko zostanie skierowane do szpitala i dostanie kroplówkę nawadniającą. 

Ważna jest też pielęgnacja – przy częstych kupkach skóra pod pieluszką szybko staje się podrażniona i odparzona, co pogarsza samopoczucie dziecka. Należy zmieniać pieluszki z zachowaniem ścisłej higieny - tym samym zapobiegniemy rozprzestrzenianiu się zakażenia w domu, jeżeli przyczyną był np. rotawirus lub bakteria.

W czasie biegunki niemowlęcej bardzo ważna jest dieta, która może choćby częściowo uspokoić dolegliwości jelitowe albo je zaostrzyć. Powinna być lekkostrawna, na początku najważniejsze jest częste podawanie niewielkich ilości płynów.  Wskazane produkty to kleik ryżowy, gotowana marchew, przecier z jagód – mają właściwości zapierające i działają łagodząco na przewód pokarmowy. Zdecydowanie niewskazane jest za to np. mleko, mięso, słodycze, mocno przyprawione produkty itp.

Jak zapobiegać biegunce u niemowląt

Niemowlęta ze względu na rozwijającą się dopiero odporność i układ pokarmowy, są szczególnie narażone na czynniki wywołujące biegunki. Bardzo ważne jest więc zachowanie higieny przy przygotowywaniu napojów i posiłków oraz przy zmianie pieluszek. Dzieci powinny dostawać do picia napoje na bazie świeżo przegotowanej wody, należy starannie myć i wyparzać wszelkie akcesoria służące do karmienia oraz myć ręce przed i po wszelkich czynnościach przy dziecku. Pomoże to uniknąć biegunki niemowlęcej.