Biegunka u niemowlaka - co podać?

18 maja 2021

Biegunka u niemowlęcia, choć jest to jedna z najczęstszych dolegliwości najmłodszych lat naszych pociech, budzi obawy rodziców ze względu na swój gwałtowny przebieg i ryzyko odwodnienia dziecka. Należy więc w miarę możliwości jej zapobiegać, a jeżeli już wystąpiła, szybko i skutecznie łagodzić jej symptomy.

W leczeniu biegunki u  niemowląt istotne jest nie tylko pozbycie się przykrych dolegliwości, ale też zapobieganie odwodnieniu, które może nastąpić bardzo szybko. Po czym możemy rozpoznać biegunkę niemowlęcą, jak ją leczyć i co podawać maluszkowi?

Przyczyny i objawy biegunki u niemowlęcia

Niemowlętom często zdarzają się biegunki, gdyż zarówno układ pokarmowy i odpornościowy są jeszcze niedojrzałe, i nie potrafią efektywnie zwalczać mikrobów. Do najczęstszych przyczyn należy zakażenie wirusowe, brak higieny przy przygotowywaniu posiłków, zatrucie nieświeżą żywnością i wszelkie nietolerancje pokarmowe. Przewlekła biegunka może być manifestacją bardziej poważnych problemów zdrowotnych, np. zakażeń bakteryjnych i stanów zapalnych jelit.
A jakie są objawy? O biegunce mówimy, gdy dziecko robi kupkę dwa razy częściej niż zazwyczaj. Stolec jest wodnisty, może być nieprzyjemny w zapachu, a dziecko odczuwa dyskomfort wynikający z przyspieszonej perystaltyki. Nierzadko niemowlęcej biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty.

Biegunka u niemowlęcia – pamiętaj o nawadnianiu

Najważniejsze w leczeniu biegunki jest uspokojenie jej objawów, ale także uzupełnianie utraconych płynów. W tym celu, zależnie od stopnia dolegliwości, należy przejść na bardzo lekką dietę, ograniczoną do produktów działających łagodząco na jelita, bądź podawać wyłącznie płyny. Należy je podawać w niewielkich porcjach, często i w regularnych odstępach czasu. W przypadku pierwszego półrocza życia dziecka, kiedy jeszcze nie rozszerzamy diety, podajemy tylko mleko. Dziecko karmione piersią po prostu przystawiamy do piersi jak najczęściej.

Dziecko, które ma biegunkę, nie tylko traci z organizmu wodę, ale i cenne minerały, decydujące m. in. o prawidłowym rytmie pracy serca. Dlatego nie wystarczy samo pojenie dziecka wodą. Należy zakupić doustne płyny nawadniające, odpowiednie dla niemowląt i zawierające potrzebne im elektrolity w stężeniu stosownym do wieku dziecka. Ich dawkowanie jest bardzo łatwe – rozpuszcza się jedną saszetkę w porcji przegotowanej, chłodnej wody.

Niemowlę, które ma biegunkę, powinno wypić co najmniej tyle płynu, ile straciło, a po każdym wypróżnieniu dodatkowe 50 ml. Uwaga, nie należy stosować żadnych preparatów zapierających i zatrzymujących biegunkę.  Kupując leki na biegunkę, zawsze należy pamiętać, żeby były odpowiednie do wieku dziecka. Tylko wtedy będą mogły skutecznie zapobiegać odwodnieniu i chronić wrażliwą śluzówkę przewodu pokarmowego niemowlęcia. 

Biegunka u niemowlęcia – domowe sposoby leczenia

Objawy biegunki często można złagodzić za pomocą domowych sposobów. Należy pamiętać, że leczenie domowe nie zastąpi konsultacji lekarza. 
Delikatna, oszczędzająca jelita dieta znacznie przyspiesza uporanie się organizmu z biegunką. Dziecko, które jeszcze nie spożywa pokarmów stałych, należy jak najczęściej karmić piersią, co pomoże uzupełnić niedobór płynów. Nieco starsze niemowlęta mogą zjeść kleik ryżowy (oczywiście niesłodzony!), przetartą zupkę z marchewki lub przecier z jagód. Na dalszym etapie dobrze jest też podawać przecier z jabłka i rozgniecionego banana, zawarte w nich pektyny zatrzymają zbyt szybką perystaltykę i utratę płynów. Aby złagodzić ból brzucha i skurcze, można podawać rozkurczowe herbatki ziołowe (z rumianku lub kopru włoskiego) i masować brzuszek, powolnymi, okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara.

 

Kliknij tutaj, jeśli szukasz lekarstwa na biegunkę u twojego niemowlaka!