Bakteria helicobacter pylori u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie

14 listopada 2021

Zakażenia bakterią Helicobacter pylori są spotykane na całym świecie i jest to jedna z najpopularniejszych bakterii infekujących ludzki organizm. Szacuje się, że w Polsce jest nią zainfekowanych ponad 80% osób dorosłych, a także ponad 30% dzieci i nastolatków poniżej 18. roku życia. Jest to jeden z najwyższych odsetków w całej Europie. Jak dochodzi do zakażenia bakterią Helicobacter pylori? Jak się ono objawia u dzieci?
 

Przyczyny zakażenia bakterią Helicobacter pylori

Najwięcej przypadków zakażenia wspomnianą bakterią notuje się w krajach rozwijających. Helicobacter pylori jest bakterią występującą w ślinie i kale osoby zakażonej, przez co niezwykle łatwo się nią zarazić - zwłaszcza w środowisku rodzinnym. Przykładem może być częste spotykane oblizywanie smoczka lub łyżeczki, gdy te upadną na podłogę. Nawet ręcznik, w który wycieramy dłonie po niedokładnym umyciu rąk, gdy skorzystaniu z toalety, może być źródłem zakażenia pozostałych domowników. Zakażenia bakterią Helicobacter pylori notuje się szczególnie często w rodzinach żyjących w złych warunkach socjalno-ekonomicznych, nieprzestrzegających zasad higieny. Także predyspozycje genetyczne mogą sprzyjać zakażeniu wspomnianą bakterią. Jest to jednak przypadłość, którą możemy stosunkowo łatwo wyleczyć.
 

Helicobacter pylori u dzieci - objawy

W większości przypadków zakażenie bakterią Helicobacter pylori nie daje żadnych objawów klinicznych. Jeśli już jednak one wystąpią - mają one związek z kolonizacją błony śluzowej żołądka. Objawy zakażenia u dzieci są często początkowo bagatelizowane, gdyż powszechnie występują także przy innych schorzeniach. Najczęściej są to nudności, wymioty, bóle brzucha występujące w nocy oraz 2-3 godziny po posiłku. Spotykanym objawem jest również anemia oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Diagnostyka zakażeń Helicobacter pylori u dzieci wymaga testów - mogą to być próby oddechowe lub badania kału, a czasem także gastroskopia. O metodzie diagnostyki i leczeniu decyduje pediatra.
 

Leczenie Helicobacter pylori u dzieci

Leczenie zakażenie nie trwa długo - zwykle około 14 dni. Lekarz wówczas przepisuje antybiotyki i leki hamujące wydzielanie żołądkowe. Podobnie jak w przypadku każdej innej antybiotykoterapii, ważne jest skrupulatne stosowanie się do harmonogramu podawania lekarstw dziecku. Warto w tym okresie stosować probiotyki, czyli wyselekcjonowane dobroczynne bakterie mające pozytywny wpływ na układ pokarmowy i odpornościowy dziecka. Pamiętajmy także o zrównoważonej diecie bogatej w białko, ryby, warzywa i owoce oraz mięso drobiowe.