Jak rozpoznać chorobę jelita drażliwego u dziecka?

12 grudnia 2022

Zespół jelita drażliwego to choroba coraz powszechniejsza. Na IBS cierpi cierpią też coraz częściej dzieci. Czym jest ta choroba i jak ją rozpoznać?
Zespół jelita drażliwego to choroba, której przyczyny nie są do końca znane. Wiadomo, że częściej cierpią na nią kobiety. Występowanie tego schorzenia w obrębie rodziny pokazuje, że ma ono prawdopodobnie pewne podłoże genetyczne. Jego wystąpieniu sprzyjają także alergia oraz ogólne osłabienie organizmu. Zespól jelita drażliwego może też wykształcić się u osób żyjących w stresie i ciągłym napięciu nerwowym. Jeszcze do niedawna uważano, że jest to choroba charakterystyczna dla wieku dorosłego, jednak obecnie zespól jelita drażliwego coraz częściej diagnozuje się też u dzieci.
Jakie są objawy zespołu jelita drażliwego?

W diagnostyce IBS przeszkadza fakt, że objawy IBS są nieswoiste, to znaczy mogą być powodowane zupełnie innymi schorzeniami, dlatego zespól jelita drażliwego diagnozuje się zwykle po dość długim czasie, gdy wykluczymy już inne choroby. Do najczęściej występujących objawów zespołu jelita drażliwego należą problemy z wypróżnieniem, przy czym biegunka i zaparcia występują naprzemiennie, często pojawia się też problem z wyróżnieniem się do końca. Mogą też wystąpić nudności i poczucie ciężkości po posiłkach, a także częste bóle brzucha, niejednokrotnie połączone ze skurczami. Do tego pojawia się też pieczenie oraz częste odbijanie., a także wzdęcia i oddawanie gazów. Oczywiście każdy z tych objawów może pojawić się z zupełnie innej przyczyny i sporadyczne problemy trawienne nie są symptomem IBS.
Lekarze diagnozują zespół jelita drażliwego, jeśli dolegliwości powyższe występują co najmniej trzy razy w miesiącu przez trzy miesiące.

Zespół jelita drażliwego u dzieci

W przypadku dzieci diagnostyka jest jeszcze trudniejsza, bo mali pacjenci nie potrafią jasno komunikować wszystkich objawów i dolegliwości. Nie jest to też schorzenie częste – szacuje się, że na IBS cierpi od sześciu do czternastu procent dzieci w wieku przednastoletnim. Często objawy IBS mylone są z innymi problemami trawiennymi. Zaparcia i biegunki występujące naprzemiennie często nasuwają przypuszczenie, że dziecko jest alergikiem i początkowo wyklucza się różnego typu alergie pokarmowe. Zdarza się też, że IBS wywołuje u dzieci objawy inne niż typowo gastryczne – problemy z wypróżnianiem mogą być przyczyną niechęci do treningu czystości, odrzucania nocnika itp. To sprawia, że rodzice niejednokrotnie szukają pomocy u psychologa – jest to ważne, ale jako element terapii, bo potrzebne jest też leczenie objawów gastrycznych.

W przypadku dzieci jeszcze silniej widać związek objawów zespołu jelita drażliwego ze stresem – nasilenie problemów może wystąpić na przykład, kiedy dziecko idzie do przedszkola lub żłobka, co jest dla niego sytuacją trudną, wiele dzieci może tez nerwowo reagować na zmiany takie jak podróż czy przeprowadzka. Dodatkowo u dzieci problemy gastryczne mogą powodować wystąpienie silnej wybiórczości pokarmowej – wówczas dziecko często zyskuje miano „niejadka” i rodzice koncentrują się na kapryszeniu przy talerzu, a nie na problemach z układem trawiennym, bo trudno powiązać te elementy.

Z pewnością jednak, jeśli nasz maluch ma naprzemienne biegunki i zatwardzenia, a wykluczyliśmy alergię, niezbędne jest rozpoczęcie diagnostyki w kierunku zespołu jelita drażliwego. Im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, dowiemy się, jaką dietę stosować i jak umiejętnie włączyć wsparcie psychologiczne, tym szybciej zaobserwujemy poprawę stanu zdrowia dziecka.