Kolka u niemowlaka - ile trwa?

24 kwietnia 2021

Kolka niemowlęca jest uciążliwą dolegliwością, która pojawia się u dużej części maluszków między drugim tygodniem a trzecim- czwartym miesiącem życia. I choć kolka mija samoczynnie, jest dolegliwością bardzo męczącą dla samego dziecka, ale też dla rodziców.

Bardzo ważne jest odróżnienie kolki od innych, często o wiele poważniejszych dolegliwości jelitowych, które również mogą charakteryzować się bólami brzuszka i nagromadzeniem gazów. Jeśli problemy z brzuszkiem pojawiły się między drugim tygodniem a trzecim miesiącem życia, jeżeli dziecko poza tym przybiera na wadze, nie ma biegunek i prawidłowo rozwija się – przyczyną jest prawdopodobnie kolka niemowlęca.

Czym jest kolka niemowlęca?

Kolka u niemowlaka może pojawiać się z różnych przyczyn – nieprawidłowej techniki karmienia, niedojrzałości układu pokarmowego, nietolerancji składników mieszanki mlecznej lub pokarmu matki. Zawsze jednak wynika z nadmiernego zgromadzenia się gazów w układzie pokarmowym malucha i trudności z ich odprowadzeniem. Dziecko odczuwa nagły i przeszywający ból, i dyskomfort, pręży się, czerwienieje, prostuje lub zgina nóżki, oddaje po trochu gazy. Atakowi kolki towarzyszy płacz i rozdrażnienie, które mogą trwać nawet przez kilka godzin. Cała sytuacja kończy się równie nagle, jak się zaczęła.

Układ pokarmowy niemowlęcia jest wciąż niedojrzały i o wiele bardziej wrażliwy na różne czynniki, niż u większego dziecka lub osoby dorosłej. Czynnikiem wywołującym kolkę niemowlęcą mogą być substancje pokarmowe, które niemowlęciu trudno strawić, nabieranie powietrza podczas karmienia, a także wpływ bodźców z otoczenia. Nie bez powodu ataki kolki najczęściej pojawiają się wieczorem i są swoistą reakcją na wrażenia zdobywane w ciągu dnia. Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad prawidłowego karmienia, m.in. ułożenie dziecka po karmieniu w pozycji pionowej, aby mu się odbiło połkniętym powietrzem, eliminacja pokarmów ostrych i wzdymających, a czasem mleka i jego przetworów z diety matki karmiącej, a  także stabilne otoczenie domowe i przewidywalny rytm dnia. Dziecko przemęczone i przebodźcowane, które nie ma regularnych pór aktywności, odpoczynku i snu, także może cierpieć z powodu kolki niemowlęcej. W przypadku silnych i powtarzających się kolek u niemowlaka należy zasięgnąć porady lekarza.

U większości niemowląt kolki pojawiają się od około drugiego tygodnia  i trwają do mniej więcej trzeciego – czwartego miesiąca życia. W perspektywie okresu czasu kolka niemowlęca trwa więc typowo 2,5-3,5 miesiąca. Jednakże u niektórych dzieci, których układ pokarmowy jest bardziej wrażliwy i niedojrzały lub które cierpią z powodu alergii pokarmowych, kolka może trwać nawet do 9. miesiąca życia. Obserwuje się zależność między wczesnym rozpoczęciem i dużą intensywnością wystąpienia ataków kolki niemowlęcej a długim okresem jej trwania.

Jest to więc dolegliwość męcząca zarówno dla niemowlęcia, jak i dla jego otoczenia. Aby uniknąć jej wystąpienia lub chociażby zminimalizować jej objawy warto zadbać o regularny tryb życia dziecka, właściwą dietę matki karmiącej lub mieszankę mleczną o składzie dostosowanym do potrzeb dziecka, np. hipoalergiczną. Niedojrzały układ pokarmowy niemowlęcia można też wspomóc probiotykami, które sprzyjają wytworzeniu się prawidłowej flory bakteryjnej.