Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

8 listopada 2021

Zaparcia to powszechna przypadłość u niemowląt. W 90-95 procentach przypadków nie zwiastuje ona jednak poważnej choroby, a jest związana z dietą i rozwojem naszego maleństwa. Zatwardzeń nie należy jednak lekceważyć, gdyż jest to dolegliwość, której towarzyszy ból i dyskomfort podczas każdego wypróżnienia. 
 
W większości przypadków zaparcia nie wymagają konsultacji lekarskiej. Warto jednak wspomnieć o ich występowaniu podczas rutynowej wizyty u pediatry. Jak rozpoznać zatwardzenie u dziecka? Czym może być ono spowodowane?
 

Przyczyny i objawy zaparć u niemowląt

Zaparcia u dzieci mogą być wywoływane przez przeróżne czynniki. Wśród młodszych niemowląt może mieć to związek z niedostatecznie rozwiniętym jeszcze układem trawiennym lub przebytą niedawno biegunką. W kolejnych miesiącach na występowanie zaparć ma wpływ rozszerzenia diety dziecka czy zbyt mała ilość płynów w diecie. Także niezachowanie odpowiednich proporcji przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego może wywoływać zaparcia. Dzieci zmagające się z zatwardzeniem mają problemy z oddawaniem stolca, co może wywoływać u nich nie tylko dyskomfort, ale nawet ból. Maleństwo wówczas jest płaczliwe, cierpi na brak apetytu oraz odczuwa ogólny niepokój. 
 
Jak rozpoznać zaparcie u dziecka? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na częstotliwość wydalania stolca oraz jego konsystencje. Jeśli dziecko podczas robienia kupki płacze i napina się, a stolec ma twardą, suchą konsystencję, wówczas oznacza to, że zmaga się ono z zatwardzeniem i należy przedsięwziąć odpowiednie środki. W przypadku dzieci karmionych piersią, noworodek powinien wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. Jeśli jest karmione mlekiem modyfikowanym, wówczas prawidłowa częstotliwość oddawania stolca wynosi 2-3 razy na tydzień.
 

Domowe sposoby na zaparcia

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o prawidłowym nawodnieniu naszego dziecka. Oznacza to, że dziecko powinno być częściej przystawiane do piersi, a na etapie rozszerzania diety, warto regularnie podawać dziecku wodę. W przypadku starszych dzieci warto dołączyć do diety produkty bogate w błonnik, a także owoce i warzywa - takie jak brokuł, dynia czy suszone śliwki. Świetnym pomysłem jest także regularne podawanie soków owocowych. Przy występowaniu zaparć warto natomiast ograniczyć w diecie ryż czy banany. Poza dietą ogromny wpływ na zwalczanie zaparć mają także masaże brzuszka oraz zabawy ruchowe. Jeśli jednak mimo wprowadzonych zmian zaparcia nie ustępują, warto problem ten skonsultować z lekarzem, który może wówczas zadecydować o zastosowaniu czopków lub probiotyków.