Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci- co to za choroba?

5 stycznia 2023

Zapalenia nieswoiste, pojawiające się bez istotnej, sprecyzowanej przyczyny, to choroby zapalne jelit, takie jak wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna i nieokreślone zapalenie okrężnicy. Są chorobami przewlekłymi i nie można ich wyleczyć, a jedynie złagodzić objawy.

Nieswoiste zapalenia jelit najczęściej dotyczą ludzi młodych, w wieku 15-35 lat, ale coraz więcej przypadków diagnozuje się u młodszych dzieci. Jeżeli dziecko lub nastolatek pozornie bez powodu cierpi na przewlekłe bóle brzucha, biegunki i często odczuwa osłabienie, warto przeprowadzić staranną diagnostykę. W tym artykule dowiesz się, jak objawia się nieswoiste zapalenie jelit u dzieci, jak je diagnozować i leczyć.

Co to jest nieswoiste zapalenie jelit u dzieci

Wspomniane wyżej nieswoiste zapalenia jelit coraz częściej są diagnozowane nawet u bardzo małych dzieci. Niestety u nich te choroby mają zazwyczaj cięższy przebieg niż u dorosłych i gorsze skutki dla ogólnego stanu zdrowia. 
Obserwacja objawów pozwala na odróżnienie choroby Leśniowskiego-Crohna od wrzodziejącego zapalenia jelita. W pierwszym przypadku częstsze są ustawiczne bóle brzucha, nawet po wypróżnieniu, gorączka, niedożywienie i związana z nim anemia oraz stany zapalne skóry. W tym drugim najważniejszym objawem są biegunki, a choroba obejmuje wyłącznie jelito grube. Często występuje też łysienie z powodu utraty ważnych mikroelementów. Jeżeli nie uda się wyraźnie zdiagnozować żadnej z tych chorób, mówi się o nieokreślonym zapaleniu jelita grubego.
Każda z nich ma dalekosiężne skutki dla zdrowia dzieci – powoduje zubożenie organizmu o składniki odżywcze, a co za tym idzie, nieprawidłowy rozwój. Stanowi też przeszkodę dla normalnej aktywności dziecka, wyjazdów, wiążących się ze zmianą diety i trybu życia, uprawiania sportu, frekwencji w szkole itp.

Nieswoiste zapalenie jelit u dzieci - objawy

Podstawowymi objawami, które powinny wzbudzić niepokój rodziców, oprócz przewlekłych bólów brzucha i biegunek, są brak apetytu, mdłości, chudnięcie bez powodu i osłabienie. Sygnałem alarmowym są objawy ze strony przewodu pokarmowego na tyle silne, że dziecko wybudza się w nocy. Przy wrzodziejącym zapaleniu jelita pojawia się zapalenie śluzówki oka, wypadanie włosów, bóle stawów i łysienie. Choroba Leśniowskiego-Crohna wpływa na opóźnienie wzrostu i dojrzewania, a jej typowymi objawami pozajelitowymi są stany zapalne skóry i anemia.

Bardzo młodzi pacjenci z tymi objawami powinni być poddani zaawansowanej diagnostyce szpitalnej, zwłaszcza badaniu endoskopowemu, z pobraniem wycinka w razie konieczności.

Jak leczyć nieswoiste zapalenie jelit

Dla nieswoistych zapaleń jelit typowe jest naprzemienne występowanie okresów zaostrzenia i poprawy. Leczenie musi być dopasowane do aktualnego stanu, objawów i samopoczucia. W każdym przypadku konieczna jest lekka, nie obciążająca przewodu pokarmowego dieta i probiotyki, które pomogą odnowić zniszczoną mikroflorę jelit. Wskazane są też specjalne, płynne odżywki, dobierane przez lekarza, które uzupełnią brakujące kalorie i składniki odżywcze.
W cięższych przypadkach podaje się sterydy lub leki immunosupresyjne – zmniejszające reakcję układu odpornościowego. Chorzy, u których nieswoiste zapalenia jelit stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i funkcjonowania, mogą trafić do programu leczenia biologicznego. Rodzaj leczenia zależy oczywiście od objawów i wieku pacjenta, a dawki i schemat podawania leków zmieniają się zależnie od stanu zdrowia.