Test na helicobacter pylori - jak to wygląda?

16 grudnia 2021

Zakażenie bakterią helicobacter pylori to powszechna przypadłość - zwłaszcza w krajach rozwijających się. Badania szacują, że nawet w Europie Zachodniej,  cieszącej się najwyższym poziomem życia na świecie, zakażonych może być nawet 40% osób, a w Polsce odsetek ten może sięgać nawet 60%. Główną przyczyną zakażeń zwykle jest nieprzestrzeganie higieny osobistej czy słabe warunki ekonomiczno-socjalne, jednak do zakażenia może dojść nawet na skutek pocałunku czy picia z jednej butelki. Co warto wiedzieć o tej bakterii? Czy istnieją nieinwazyjne metody pozwalające stwierdzić, czy doszło do zakażenia helicobacter pylori?
 

Helicobacter pylori - skąd się bierze?

Niemal zawsze do zainfekowanie bakterią helicobacter pylori dochodzi przed ukończeniem 5. roku życia pacjenta. Zwykle do zakażenia dochodzi w warunkach domowych - od innych domowników. Wystarczy bowiem, aby osoby wspólnie mieszkające piły z tej samej butelki, aby doszło do zakażenia helicobacter pylori. Badania jednoznacznie wskazują, że epidemiologia zakażeń H. pylori jest jednoznacznie związana ze statusem społeczno-ekonomicznym rodzin. 
 
Helicobacter pylori wywołuje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka. Choć zwykle na początku bakteria nie daje żadnych objawów, wraz z rozwojem choroby pacjenci skarżą się na zaparcia, ból brzucha i nadbrzusza, mdłości, zgagę, wzdęcia czy brak apetytu. Zakażenia nie należy jednak lekceważyć, gdyż może ono prowadzić do powstania wrzodów na żołądku czy dwunastnicy, a nawet zmian nowotworowych. 
 

Jakie testy wykonuje się na obecność Helicobacter pylori?

Testy na obecność H. Pylori możemy podzielić na inwazyjne i nieinwazyjne. Te pierwsze wykonuje się przy pomocy gastroskopii, pobierając wyciek z błony śluzowej żołądka. Coraz częściej lekarze decydują się jednak na testy mniej inwazyjne. Podstawowym z nich jest badanie krwi pod kątem poziomu przeciwciał IgG, charakterystycznych przy zakażeniu bakterią helicobacter pylori. Jako że test ten pozwala stwierdzić jedynie kontakt organizmu z bakterią, a nie samo zakażenie, zwykle dodatkowo wykonuje się także badania posiewowe kału lub testy oddechowe. Ten ostatni rodzaj badań jest najskuteczniejszą metodą potwierdzającą zakażenie bakterią h. pylori. 
 
Leczenie zakażenia bakterią helicobacter pylori nie jest długie ani kosztowne. Cała antybiotykoterapia trwa zaledwie czternaście dni, jednak musi być ona prowadzona zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie możemy samodzielnie zmieniać dawkowania, gdyż leczenie może okazać się wówczas nieskuteczne. H. pylori może nawracać, dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Nieleczona infekcja wspomnianą bakterią może prowadzić do powstania wrzodów na żołądku i dwunastnicy, a także zwiększa ryzyko zmian nowotworowych. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i na wszelki wypadek zrobić sobie test na obecność bakterii helicobacter pylori.