Jak zapobiec ulewaniu u niemowląt?

28 grudnia 2021

Choć ulewanie się pokarmu w pierwszych miesiącach życia naszego dziecka nie zwiastuje zwykle żadnej poważnej choroby, wielu rodziców zastanawia się jak uporać się z tym problem. Choć zjawiska tego nie da się całkowicie wyeliminować w inny sposób, niż po prostu czekając aż maluszek z tego wyrośnie, istnieją metody pozwalające skutecznie zmniejszyć częstotliwość ulewania. 
 

Ulewanie pokarmu - dlaczego występuje?

Ulewaniem nazywamy zjawisko, które polega na cofaniu się pokarmu w górę przełyku. Zachodzi ono na skutek niedojrzałości układu trawiennego naszego maluszka, a konkretniej nieprawidłowej pracy mięśni dolnego zwieracza przełyku. U większości dzieci zjawisko ulewania ustępuje po upływie sześciu miesięcy od narodzenia, jednak zdarzają się przypadki, że organizm potrzebuje nawet półtora roku, aby wykształcić prawidłowe reakcje układu trawiennego. 
 
Pamiętajmy jednak, że jeśli noworodkowi ulewa się po każdym posiłku, czym prędzej powinniśmy skonsultować ten temat z lekarzem. Może to bowiem świadczyć o różnego rodzaju dysfunkcjach układu pokarmowego lub reakcjach alergicznych. 
 

Jak zapobiegać ulewaniu?

Na wstępie warto zaznaczyć, że bezpośrednio po karmieniu nie powinno się kłaść dziecka na plecach. Przy wystąpieniu ulania, może dojść wówczas do niebezpiecznego zakrztuszenia. Najlepiej, aby po każdym posiłku dziecko poleżało na boku przez jakiś czas. Pamiętajmy, aby dziecko w tym czasie nie raczkowało, a także jego pieluszka była luźna, nie ściskała brzuszka. 
 
W celu ograniczenia występowania zjawiska ulewania warto zwrócić uwagę sposób karmienia. Przede wszystkim unikajmy sytuacji, w których przestawiamy do piersi płaczące dziecko. Jest to częsty nawyk młodych mam, które w ten sposób próbują uspokoić dziecko. Szlochające dziecko połyka zwykle wraz z pokarmem powietrze, które może doprowadzić do ulewania lub występowania kolki. Ponadto ulewaniu sprzyjają obfite karmienia. Pamiętajmy, że lepiej częściej przystawiać dziecko do piersi i karmić je małymi porcjami. Łatwiej wówczas kontrolować odbijanie dziecka. Nie zapominajmy także o odpowiedniej pozycji podczas samego karmienia. Najlepszą z nich jest pozycja półleżąca.
 
Ulewanie pokarmu występuje zazwyczaj bezpośrednio po posiłku. Może się jednak zdarzyć, że do takiej sytuacji dojdzie nawet godzinę po karmieniu. Im więcej czasu upłynie od karmienia do ulania, tym większe prawdopodobieństwo, że mleko będzie miało kontakt z sokami trawiennymi. Może mieć ono wówczas nieprzyjemny, kwaśny zapach i nie jest to oznaką żadnej jednostki chorobowej. Choć sporadyczne ulewanie się nie jest kłopotliwą dolegliwością, warto zwrócić uwagę, aby zminimalizować częstotliwość jego występowania. Jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy dbać o zdrowie maluszka w każdym, nawet najmniejszym calu.