Zaburzenia flory bakteryjnej - czym się to objawia?

21 września 2021

Choć bakterie nie kojarzą się nam niemal z niczym pozytywnym, prawdą jest, że występują one również w naszym organizmie i nie zawsze są złe. Istnieją kolonie bakterii, które nie tylko nie wywołują chorób u człowieka, ale wręcz są mu potrzebne do odpowiedniego funkcjonowania. Do takich zaliczamy bakterie przewodu pokarmowego. Zdarza się jednak, że flora bakteryjna w naszym organizmie zostanie zaburzona i wiązać się to może z nieprzyjemnymi i groźnymi dolegliwościami.
 

Flora bakteryjna jelit

Zarówno w jelicie cienkim, jak i grubym występują określone bakterie, które pomagają w funkcjonowaniu układu pokarmowego. W żołądku i w jelicie cienkim są to głównie bakterie tlenowe, w jelicie grubym zaś - beztlenowe. Może się jednak zdarzyć, że równowaga flory bakteryjnej zostanie zaburzona. Dzieje się tak w przypadku po prostu niedoboru bakterii lub gdy kolonie bakterii z jelita grubego zaczynają rozprzestrzeniać się w jelicie cienkim. Mówi się wówczas o dysbakteriozie.
 

Przyczyny i czynniki ryzyka

Wśród przyczyn występowania dysbakteriozy najczęstszą jest długa i intensywna antybiotykoterapia. Dlatego też przy przyjmowaniu antybiotyków należy dodatkowo zażywać probiotyki, które mają osłaniać żołądek i jelita. Nie gwarantuje to jednak stuprocentowej ochrony przed zaburzeniem flory bakteryjnej, dlatego też dysbakterioza występuje często u osób, które dużo chorują, również u dzieci.
Innymi przyczynami mogą być chociażby nieprawidłowa dieta, niedobór błonnika, nadmierne spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Nie bez znaczenia jest też stres a także inne przebyte choroby, jak zapalenie żołądka, trzustki, jelit lub pęcherzyka żółciowego, czy zaburzenie motoryki jelit. Wreszcie za jedną z przyczyn możliwej dysbakteriozy uznaje się przebytą radioterapię lub chemioterapię. Z kolei długotrwała hormonoterapia może doprowadzić nie tyle do zaburzenia flory bakteryjnej, co wręcz do całkowitego braku bakterii w jelitach. Za czynnik ryzyka uznaje się także zaburzenia układu immunologicznego, czyli niedobory odporności.
 

Objawy zaburzenia flory bakteryjnej

Objawy dysbakteriozy są wyjątkowo dokuczliwe i nieprzyjemne. Ponieważ jest to choroba układu pokarmowego, wszystkie objawy koncentrują się właśnie wokół problemów z jelitami. U osób z zaburzeniami flory bakteryjnej częste są bóle brzucha i zaparcia, biegunki, uczucie ciągłego parcia na stolec, gazy, wzdęcia, brak apetytu, a nawet wymioty i nudności.
Nie są to jednak jedyne symptomy. Przy zaburzonej florze jelitowej nie są prawidłowo wchłaniane określone witaminy - A, D, E oraz K, co również negatywnie wpływa na organizm. Brak witaminy D może doprowadzić do osteoporozy. U osób z niedoborem witaminy K łatwo pojawiają się siniaki i występuje silne krwawienie, a niedobór witaminy A powoduje kłopoty z widzeniem. Innymi, rzadszymi objawami są bóle głowy, zmęczenie, osłabienie organizmu, a nawet swędzenie skóry i wysypka.
 

Diagnostyka i leczenie

Aby zdiagnozować dysbakteriozę powinny zostać zlecone badania laboratoryjne, które mogą wskazać na niedokrwistość makrocytową. Przeprowadza się także RTG przewodu pokarmowego, badanie kału i posiew bakteriologiczny treści jelitowej.
Leczenie może być zależne od przyczyny, która wywołała zaburzenie flory bakteryjnej. Najczęściej jednak stosuje się probiotyki, które zawierają hodowle dobrych bakterii, co pozwala przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit. Zaleca się także dodanie do diety jogurtów probiotycznych. Należy uzupełnić także niedobory witamin poprzez zażywanie suplementów.