Co powoduje zaparcia u niemowląt?

26 listopada 2021

Zaparcia u niemowląt to dość powszechny problem. W większości przypadków ich występowanie nie świadczy o rozwoju żadnej poważnej choroby w organizmie naszego dziecka. Nie należy ich jednak lekceważyć, gdyż jest to schorzenie wywołujące u maleństwa dyskomfort, a nawet ból. Każdy rodzic chce przecież, aby jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Czym zatem może być spowodowane zatwardzenie u niemowląt?
 
W przypadku dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, zwykle mają związek z niewystarczająco dojrzałym układem trawiennym. Organizm dziecka po porodzie się cały czas kształtuje i potrzeba czasu, aby wszystkie narządy zaczęły działać w sposób prawidłowy. Jeśli chodzi o starsze niemowlęta, występowanie zaparć ma zwykle związek z rozszerzaniem diety lub zbyt małą ilością płynów w diecie. Także stres, spowodowany przebywaniem w nowym otoczeniu może być czynnikiem występowania zaparć u dziecka. Warto zwrócić uwagę, jakie zmiany dokonały się w czasie, gdy u dziecka zaczęły występować zatwardzenia. 
 

Jak rozpoznać zaparcia u dziecka?

Rodzice obserwując rozwój swojego dziecka, powinni zwrócić uwagę na częstotliwość wypróżnień maleństwa. Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią, powinno wypróżniać się przynajmniej raz dziennie. W przypadku stosowania mleka modyfikowanego nasza pociecha powinna robić kupkę przynajmniej 2-3 razy w tygodniu. Ważna jest także sama konsystencja stolca. Jeśli kupka jest zbita, twarda i sucha, a przy wypróżnianiu dziecko staje się płaczliwe, a jego brzuszek napięty, możemy być niemal pewni, że niemowlę zmaga się z problemem zaparć. Jeśli zaobserwujemy te objawy - warto szybko podjąć niezbędne kroki, które pomogą ulżyć dziecku. Nie chcemy przecież, aby każdorazowe wypróżnienie kojarzyło się dziecku z bólem i traumą. 

 

Jak radzić sobie z zaparciami u dziecka?

W przypadku noworodków może wystarczyć częstsze przystawianie do piersi. Dobrym pomysłem jest również stosowanie delikatnych masaży brzuszka  przy jednoczesnym podkurczaniu nóżek do klatki piersiowej. Jeśli zaparcia występują u starszych dzieci, pamiętajmy, aby zwiększyć ilość płynów w diecie dziecka. Regularne nawadnianie organizmu ma ogromny wpływ na jego prawidłowe funkcjonowanie w każdym wieku. Rozszerzając dietę maleństwa, zacznijmy podawać nieznane jeszcze dziecku warzywa i owoce, takie jak suszone śliwki w słoiczku czy dynie. Dobrym pomysłem jest także stosowanie kaszki bogatej w błonnik oraz soków owocowych. Jeśli mimo zmian w diecie, masaży i ćwiczeń ruchowych problem nie ustępuje - konieczna może się okazać wizyta u pediatry. Ten może zalecić stosowanie czopków glicerynowych ułatwiających wypróżnianie, a także probiotyków, pozytywnie wpływających na pracę jelit. Im szybciej podejmiemy stosowne kroki, w celu wyeliminowania zaparć, tym lepiej dla naszego maleństwa.