Zaparcia u niemowląt - co robić?

2 listopada 2021

Młodzi rodzice szczególnie zwracają uwagę na prawidłowy rozwój swojego maleństwa. Przy pierwszym dziecku brak im doświadczenia rodzicielskiego i z uwagą obserwują wszelkie zmiany w organizmie swojego maleństwa. Wielu z nich zaczyna się poważnie niepokoić, gdy ich dziecko ma problemy z regularnym i bezproblemowym wypróżnianiem. Jak rozpoznać zaparcie u dziecka? Czy zawsze jest ono objawem choroby?
 

Jak rozpoznać zaparcia u dziecka?

Przede wszystkim należy obserwować, z jaką częstotliwością wypróżnia się niemowlak. Dzieci poniżej 18 miesiąca życia powinny robić kupkę przynajmniej raz dziennie, jeśli jest nadal karmione mlekiem matki. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym prawidłowy cykl wypróżnień to 2 do 3 razy w tygodniu. Ważna jest tak sama konsystencja stolca. W przypadku dzieci zmagających się z zaparciami, kupka jest twarda i sucha. Wówczas dziecko ma problem z jej wydaleniem, co może powodować u niego ból i wymagać sporo wysiłku. Niemowlę wówczas staje się płaczliwe, nie ma apetytu, a jego brzuszek jest wzdęty i napięty.
 

Przyczyny powstawania zaparć u niemowląt

Na szczęście zwykle zaparcia nie są zwiastunem żadnej poważnej choroby. W 90 procentach przypadków ma to związek ze zbyt wczesnym rozszerzaniem diety, zbyt małą ilością płynów czy choćby nieprawidłową pracą jelit, spowodowaną niedojrzałością układu trawiennego. Nawet stres wynikający z poznawaniem nowych osób i otoczeniem, może wywołać u dziecka zaparcie. Przyczyn zatwardzeń jest naprawdę sporo i warto rozważyć, co zmieniło się w żywieniu naszego dziecka w czasie, gdy zaczęły pojawiać się zaparcia. W celu uniknięcia zaparć najlepiej podawać dziecku możliwie jak najwięcej płynów.
 

Co zrobić z zaparciami u dziecka?

Na początku warto skorzystać z domowych metod radzenia sobie z problem. Masaż brzuszka połączony z podkurczaniem nóżek, częstsze przystawianie do piersi czy zwiększona ilość soków i wody pozytywnie wpłynie na rozwiązanie problemu. Starszym niemowlętom można także podawać śliwki suszone ze słoiczka lub dynie, a także kaszki bogate w błonnik. Jeśli objawy się utrzymują, warto sprawę skonsultować z pediatrą. Wizyta lekarska pozwoli wykluczyć wszelkiego rodzaju poważne choroby, a lekarz może przepisać dziecku czopki glicerynowe dla niemowląt, które ułatwiają wypróżnianie. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie probiotyków i prebiotyków, które poprawiają pracę jelit i zwiększają częstotliwość wydalania stolca. Pamiętajmy, że w przypadku wystąpienia zaparć ważna jest szybka reakcja - nie chcemy przecież, aby maluszek niepotrzebnie cierpiał, a każde wypróżnienie było wyzwaniem.