Co to jest kolka niemowlęca i ile trwa?

6 grudnia 2022

Twoje dziecko chętnie je, przybiera na wadze, jest zdrowe, ale ma regularne napady płaczu i prężenia się? Jeśli taki płacz trwa przez kilka godzin i występuje o podobnych porach – witaj w świecie kolki niemowlęcej!

Kolka niemowlęca to typowa dolegliwość, której przyczyną jest nadmierne gromadzenie się gazów w brzuszku niemowlęcia. Dlaczego się pojawia, jakie są jej oznaki, jak można jej zapobiegać lub łagodzić jej objawy

Czym jest kolka niemowlęca

Kolka jest przypadłością, z którą zmaga się dużo maluszków. Kiedy w ciele niemowlęcia gromadzą się gazy, zaczyna ono odczuwać silny i ostry ból brzuszka.  Jeżeli gazy nie znajdują szybkiego ujścia, dziecko w efekcie płacze i pręży się, a sam brzuszek jest twardy i wzdęty. Kolka jest często sygnałem niedojrzałości układu pokarmowego, może wynikać też z nieprawidłowej techniki karmienia. Jeśli dziecko regularnie płacze o podobnej porze i ma wzdęty brzuszek, ale poza tym przybiera na wadze, jest zdrowe, nieprzemęczone bodźcami, nie jest też zbyt grubo ani zbyt lekko okryte, mamy wszelkie podstawy, żeby podejrzewać właśnie kolkę.

Kiedy się zaczyna kolka niemowlęca

Większość malutkich dzieci, a także ich rodziców, przechodzi przez etap kolek od około drugiego tygodnia do mniej więcej trzeciego – czwartego miesiąca życia. 
Objawy pojawiają się nagle i równie nagle ustępują, ale płacz i prężenie się mogą trwać nawet kilka godzin. Brzuszek napina się, ciałko napręża, dziecko płacze, na przemian podkurcza i rozprostowuje nóżki, buzia robi się czerwona. Takie ataki najczęściej pojawiają się wieczorem, po całym dniu wypełnionym jedzeniem, różnymi wrażeniami i poznawaniem otoczenia.

Ile trwa kolka niemowlęca

Okres trwania kolek może mieć bardzo różną długość – zazwyczaj pojawiają się w drugim tygodniu życia, a ustępują w trzecim miesiącu. Niestety, u około 7% dzieci kolki trwają nawet do 9 miesięcy. Im wcześniej kolki wystąpiły u naszej pociechy, im dłuższe są ich napady, tym większa niestety możliwość długiego zmagania się z tym problemem.
Sam atak kolkowy trwa średnio około 3 godzin i występuje co najmniej 3 razy w tygodniu.

Kolka niemowlęca - jak pomóc

Nie istnieje jeden, uniwersalny sposób, który sprawdziłby się przy każdej kolce. Bo i też różne są przyczyny tej dolegliwości. Czasami jest to po prostu niedojrzałość układu pokarmowego i wystarczy poczekać na jego rozwój. Czasami nieprawidłowa technika karmienia, którą można skorygować. Często jednak za kolką stoją różne problemy, które warto wykluczyć przez badania laboratoryjne i odpowiednią dietę matki – alergie, nietolerancja laktozy, nieprawidłowa mikroflora jelitowa. Powstawaniu kolki sprzyja też bierne palenie, nieuregulowany rytm dobowy niemowlęcia (brak stałych pór snu i odpoczynku) i nadwrażliwość układu nerwowego maleństwa. Warto więc zadbać też o pozytywne emocje rodziców i odpowiednie warunki, aby dziecko mogło się wyciszyć.

Są jednak zasady, które mogą pomóc każdemu niemowlęciu i zapobiegać kolce lub złagodzić jej objawy. Po karmieniu należy trzymać maluszka w pozycji pionowej, aż odbije mu się połkniętym powietrzem. W diecie matki karmiącej dobrze jest ograniczyć produkty nabiałowe (mleko, ser biały), ostre i wzdymające. W czasie napadu kolki sprawdzi się masaż brzuszka, wykonywany w kierunku odwrotnym do wskazówek zegara oraz ogrzanie go, np. ciepłą pieluszką tetrową lub termoforem.
Bardzo korzystne jest też podawanie niemowlęciu naparu z kopru włoskiego – jest to roślina o działaniu wiatropędnym, rozkurczowym i usprawniającym trawienie.