Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?
7 maja 2021
Biegunka niemowlęca, mimo że jest jedną z dość częstych dolegliwości naszych maluchów, zawsze budzi niepokój rodziców. Niezależnie od przyczyn powinniśmy starać się jej zapobiegać lub jak najszybciej łagodzić jej objawy.
Celem leczenia biegunki u niemowląt jest nie tylko zahamowanie jej objawów, ale także niedopuszczenie do dalszych komplikacji zdrowotnych - groźnego odwodnienia i wyjałowienia jelit z korzystnej mikroflory. Jak rozpoznawać i leczyć biegunkę niemowlęcą, jakie środki stosować?
Biegunka u niemowlaka: przyczyny
Biegunkę u niemowląt najczęściej powodują wirusy, ale też nieświeża żywność lub nietolerancja jakichś pokarmów. Może ona być skutkiem leczenia antybiotykami i naruszenia równowagi mikroflory jelitowej, a czasem poważniejszych problemów zdrowotnych, np. zakażeń bakteryjnych lub pasożytniczych jelit – u małych dzieci szybko dochodzi do zakażenia E. Coli, K. Pneumoniae lub lamblią. Może też sygnalizować przewlekłe stany zapalne jelit, zwłaszcza w połączeniu z postępującą utratą wagi i spadkiem energii u dziecka. Jeżeli przebieg biegunki niemowlęcej niepokoi rodzica lub trwa ona zbyt długo, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.
Biegunka u niemowlaka; jak ją rozpoznać
Pierwszym sygnałem pojawienia się biegunki u niemowlęcia jest podwojenie ilości oddawanych przez nie stolców. Jest to podstawowe kryterium, gdyż ilość i wygląd kupek jest różny u dzieci karmionych piersią i mieszanką mleczną. Gdy kupki są wodniste, pieniste, zawierają resztki niestrawionego pokarmu, śluz, krew lub ropę, jest to sygnał alarmowy. Należy wówczas sprawdzić, czy dziecko ma temperaturę bądź wysypkę.
Dziecko prawidłowo leczone i pielęgnowane powinno pozbyć się biegunki maksymalnie po 4 dniach, jeśli zaraziło się rotawirusem, a po tygodniu w przypadku zakażenia bakteryjnego. Jeśli biegunka trwa powyżej 10 dni, jest biegunką przewlekłą i wymaga szybkiego kontaktu z lekarzem.
Jak leczyć biegunkę u niemowlaka?
Podstawą leczenia jest dieta - lekkostrawna, na początku ograniczona do częstego i regularnego podawania płynów, aby nie dopuścić do odwodnienia dziecka. U niemowląt ten proces zachodzi niestety błyskawicznie. Dlatego nie powinniśmy poić maluszków samą wodą, tylko dodawać do niej preparaty z elektrolitami. Należy wybierać te, których skład jest dostosowany do potrzeb dzieci. Do jedzenia podajemy kleik ryżowy, gotowaną marchew i przecier z jagód, które złagodzą dolegliwości. Nie wolno obciążać jelit dziecka z biegunką takimi produktami, jak np. mleko, mięso, słodycze, ostre przyprawy.
Jednak nawet odpowiednia dieta i nawadnianie nie skrócą czasu trwania biegunki. Aby przywrócić równowagę jelitową i odpowiednią ilość pożytecznych mikrobów, które będą zwalczać toksyny, warto sięgnąć po probiotyki. Szczególnie pożyteczne są szczepy Saccharomyces boulardii oraz Lactobacillus rhamnosus GG.
Stosując domowe sposoby leczenia biegunki, nie wolno zapomnieć o zasięgnięciu porady lekarskiej. Jeżeli nasz maluszek nie ma jeszcze 6 miesięcy, a biegunce towarzyszy gorączka lub wymioty, istnieje ryzyko szybkiego odwodnienia. Alarmowymi objawami, które powinny nas skłonić do natychmiastowego szukania pomocy, są też zapadnięte ciemiączko, płacz bez łez, skąpe oddawanie moczu, krew lub śluz w stolcu.
Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Niemowlęta są szczególnie wrażliwe na mikroby wywołujące biegunki. Należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, kiedy przygotowujemy posiłki i napoje, myjemy akcesoria do karmienia lub zmieniamy pieluszkę. Trzeba dbać o czystość w domu, zwłaszcza gdy maluch raczkuje, dotyka wszystkiego ciekawskimi rączkami... Stosując te zasady, unikniemy na pewno wielu przypadków biegunki niemowlęcej.