Jak zadbać o florę bakteryjną jelit niemowlaka?
24 stycznia 2023
Aby dziecko mogło się prawidłowo rozwijać i cieszyć się dobrym zdrowiem musimy dbać o jego jelita. Utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelit w pierwszych miesiącach życia nie jest proste. Jednak jako rodzice powinniśmy stosować się do wszystkich optymalnych zaleceń związanych ze zdrowiem niemowlęcego brzuszka. Co zatem warto robić, a czego lepiej unikać?
Zdrowe jelita u niemowlaka – jak o nie dbać?
Podstawą zdrowych jelit jest odpowiedni skład flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Aby niemowlak mógł się prawidłowo rozwijać należy w pierwszej kolejności zadbać o jego dietę. Naturalnym sposobem karmienia dziecka w pierwszych miesiącach życia jest karmienie piersią. Dowiedziono, że mleko mamy to najbardziej wartościowy pokarm dla noworodków i niemowląt do ukończenia szóstego miesiąca. Korzyści wynikające z karmienia piersią są niezaprzeczalne. Substancje zawarte w mleku matki poprawiają motorykę przewodu pokarmowego, stymulują procesy dojrzewania mikrobioty jelit oraz usprawniają ochronę organizmu przed infekcjami. Hormony znajdujące się w pokarmie naturalnym stanowią ponadto dodatkowe usprawnienie dla kształtowania błony śluzowej żołądka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca należy stopniowo rozszerzać jego dziecka. W tym okresie istotne jest unikanie produktów wysoko przetworzonych i zawierających duże ilości cukru. Według wytycznych WHO najbardziej optymalne jest – oprócz stopniowego przechodzenia na pokarm stały – kontynuowanie karmienia piersią aż do ukończenia przez dziecko dwóch lat.
Antybiotyki a mikroflora jelit niemowlak
Antybiotyki to substancje pochodzenia naturalnego (wyprodukowane przez określone drobnoustroje) lub syntetycznego. Ponieważ takie związki wykazują wysoką skuteczność w hamowaniu wzrostu i namnażania drobnoustrojów, są one powszechnie wykorzystywane w leczeniu infekcji bakteryjnych u dzieci i dorosłych. Niestety, stosowanie antybiotyków wyjaławia organizm: takie substancje niszczą bowiem nie tylko bakterie chorobotwórcze, lecz także te, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego i dla zachowania odporności. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby ochrony delikatnego brzuszka niemowlaka przed negatywnymi konsekwencjami podawania antybiotyków. Jeśli konieczne jest zastosowanie takich preparatów, należy równolegle uzupełniać florę jelitową o dobre bakterie probiotyczne.
Dlaczego warto podawać dziecku probiotyki?
Mikrobiota jelitowa najmłodszych zaczyna kształtować się w chwili narodzin. Eksperci są zgodni, że w okresie prenatalnym przewód pokarmowy dziecka pozostaje jeszcze jałowy. Pierwsze miesiące życia są bardzo ważnym etapem, ponieważ to właśnie wtedy organizm jest zasiedlany przez pożyteczne bakterie. W jelitach niemowlaków dominują szczepy Lactobacillus i Bifidobacterium. Dotyczy to zarówno dzieci karmionych piersią, jak i tych pijących mleko modyfikowane. Ponieważ skład flory jelitowej u niemowląt dopiero się kształtuje, bardzo często występują u nich różnego rodzaju dolegliwości brzuszkowe. Kiedy maluszek ma takie problemy jak kolki jelitowe, biegunki czy zaparcia warto podawać mu pożyteczne dla człowieka bakterie w postaci probiotyków. Są to specjalne preparaty zawierające żywe kultury bakterii wykazujących działanie prozdrowotne. Stosowanie probiotyków jest szczególnie zalecane w trakcie trwania lub po antybiotykoterapii. Neonatolodzy zalecają podawanie probiotyków również dzieciom urodzonym przez cesarskie cięcie i noworodkom o niskiej masie urodzeniowej. Preparaty probiotyczne dla noworodków i niemowląt dostępne są w formie łatwych do połknięcia kropli.