Co to jest kolka niemowlęca i ile trwa?

20 kwietnia 2021

Kolka niemowlęca to jedna z bardziej powszechnych dolegliwości wśród noworodków. Spędza sen z powiek świeżo upieczonym rodzicom. Czym jest i czy można przed nią uchronić niemowlę? Jak długo trwa i czy może być zapowiedzią poważnych dolegliwości?

Kolka niemowlęca to jedna z tych rzeczy, której obawiają się przyszli rodzice. Mrożące krew w żyłach opowieści o codziennym wielogodzinnym płaczu działają na wyobraźnię! Co gorsza, bardzo trudno jest przewidzieć, czy dane niemowlę będzie borykało się z tym problemem, nie ma też sposobów, które zagwarantują szybkie uporanie się z kolką niemowlęcą.

Czym jest kolka niemowlęca?

Medycyna nie zna jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czym jest kolka niemowlęca. Jak w takim razie rozpoznać, czy dziecko cierpi na kolkę? Głównym objawem kolki noworodkowej jest nawracający, długotrwały płacz, którego nie daje się ukoić. Pojawia się głownie wieczorem i o stałych porach. Jedna z dawnych teorii zakłada, że kolka to silny ból zlokalizowany w obrębie jamy brzusznej. Może być spowodowany niedojrzałością układu pokarmowego, który nie radzi sobie jeszcze z prawidłowym trawieniem. Kolka jest lekkim zaburzeniem, ale w rzadkich przypadkach bywa zapowiedzią poważniejszych problemów, takich jak alergie pokarmowe, nietolerancja laktozy, zaburzenie mikroflory jelitowej. Przyczyn kolki jest wiele. Prasa specjalistyczna wspomina nawet o aerofagii, czyli połykaniu nadmiernej ilości powietrza przez maluszka podczas ssania.

Kiedy się zaczyna kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca spędza sen z oczu rodzicom. Dosłownie i w przenośni. Kolka objawia się długotrwałym płaczem, który wydaje się nie mieć konkretnej przyczyny. Niemowlę nie daje się uspokoić przez kilka godzin. Napady płaczu odbywają się o stałych porach, najczęściej wieczornych i mijają. Kolka niemowlęca zaczyna się najczęściej w okolicach drugiego tygodnia życia maluszka. Na ogół mija samoczynnie po 3 miesiącach. Rodzice często są bezradni. Nie wiedzą, jak pomóc maleństwu. Nie tylko niemowlę cierpi. Kolka daje się we znaki wszystkim w otoczeniu malucha.

Ile trwa kolka niemowlęca?

Kolka niemowlęca jest łagodnym zaburzeniem charakteryzującym się okresami długiego płaczu bez wyraźnej przyczyny. Przyjmuje się, że kolka niemowlęca trwa około 90 dni. Zaczyna się w drugim tygodniu życia dziecka, szczyt osiąga w okolicach szóstego i zwykle mija po trzecim miesiącu, ale u kilku procent niemowląt przedłuża się nawet do 5 miesiąca. Mimo, że jest łagodnym zaburzeniem, na ogół niewymagającym leczenia, bywa powodem frustracji rodziców. Rodzicom trudno pogodzić się z faktem, że dziecko płacze mimo usilnych prób uspokojenia. Ponadto kolka występuje w większości przypadków w porach wieczornych, kiedy rodzice są zmęczeni po całym dniu. Nic więc dziwnego, że szukają sposobów, jak pomóc dziecku a przy okazji sobie.

Kolka niemowlęca: jak pomóc?

Szacuje się, że kolka niemowlęca dotyka 20% niemowląt. Czy są skuteczne sposoby na tę dolegliwość? Niestety nie ma. Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że nie jest to poważna choroba i wkrótce minie. Kolejna kwestia, nieznane są konkretne przyczyny kolki, a więc nie ma jednego sprawdzonego sposobu na ulżenie dziecku. Warto przede wszystkim zadbać o kwestie związane z posiłkiem. Dziecko może płakać, bo jest głodne albo przejedzone. W przypadku karmienia piersią warto pamiętać o prawidłowym przystawieniu do piersi oraz o każdorazowym odbijaniu po posiłku. Jeśli dziecko karmione jest butelką, warto zaopatrzyć się w tzw. butelki antykolkowe. Można spróbować pomasować brzuszek, delikatnie kołysać niemowlę i tulić do piersi (tu dobrze sprawdza się chustonoszenie.