Jak zachować zdrowie podczas podróży

15 lipca 2021

Lato to okres urlopów oraz wszelkich podróży, w kraju i za granicą. Przepisem na udany urlop jest staranne przygotowanie się do wyjazdów.

Przygotowania dotyczą nie tylko spraw związanych z dojazdem, zakwaterowaniem, wyżywieniem i zwiedzaniem atrakcji turystycznych. Równie ważnym elementem przygotowań, ale i samego wyjazdu powinno być zadbanie o własne zdrowie – poprzez unikanie sytuacji wywołujących problemy zdrowotne i odpowiednie zaopatrzenie się w pożyteczne leki.

 

Jak uniknąć przykrych niespodzianek w podróży?

Aby w pełni cieszyć się urlopem, a nie spędzić go na częstych postojach w toalecie, należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny. Cieplejsze kraje, leżące w strefie subtropikalnej i tropikalnej, charakteryzują się odmienną florą bakteryjną, która powala nawet kilkadziesiąt procent turystów z Europy. Kilka podstawowych zasad pozwoli nam uniknąć biegunki podróżnych lub groźniejszych infekcji. Należy pić tylko przegotowaną wodę, a także używać tylko takiej wody do płukania owoców i warzyw. W niepewnych warunkach sanitarnych lepiej również umyć ręce korzystając z wody butelkowanej niż z nieznanego ujęcia wody.
Jeżeli wybieramy się na wakacje z wyżywieniem, jedzmy tylko w sprawdzonych miejscach, w których zostaną zachowane standardy higieny, a do takich należy najczęściej restauracja hotelowa. Jeżeli sami przygotowujemy posiłki, należy kupować produkty w sieciach sklepów, które również oferują pewne standardy higieny, a dotyczy to zwłaszcza żywności łatwo psującej się.
I wreszcie, w cieplejszym klimacie koniecznie powinniśmy zadbać o regularne nawodnienie, unikać ostrego słońca, nosić nakrycie głowy i pamiętać o kosmetykach z filtrem, aby uniknąć oparzeń słonecznych. W miarę możliwości wystrzegać się kontaktu z insektami.


Co powinno znaleźć się w apteczce podręcznej?

Jeszcze przed wyjazdem powinniśmy starannie przygotować apteczkę podróżną. Przemyślany wybór leków i środków medycznych sprawi, że większość typowych sytuacji zdrowotnych na wyjeździe nie będzie dla nas zaskoczeniem. Przygotowanie apteczki pozwoli uniknąć też zwiększonych kosztów zakupu leków na miejscu, poszukiwania apteki lub stania w kolejkach. Nasza apteczka powinna zawierać: środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, środek zapobiegający chorobie lokomocyjnej, środki przeciwbiegunkowe, elektrolity, probiotyk nie wymagający przechowywania w niskich temperaturach, furaginę, kremy i żele na zakażenia grzybicze i reakcje uczuleniowe, środki na oparzenia słoneczne, plastry i bandaże, a także herbatki ziołowe typu mięta, rumianek.


Probiotyki przydatne w podróży – jak wybrać?

Probiotyki, które zabierzemy ze sobą, powinny zawierać szczepy bakterii, których głównym zadaniem jest regulowanie zaburzeń mikroflory jelitowej, czyli np. Lactobacillus rhamnosus. Postać suplementu, warunki przechowywania i sposób przyjmowania powinny być dostosowane do mniej komfortowej sytuacji podróży. Z tego względu nie wybierzemy probiotyków, które wymagają przechowywania w niskich temperaturach, bądź których forma podawania może okazać się kłopotliwa, np. odmierzanie kropli, rozpuszczanie, sporządzanie zawiesiny. Najlepiej sprawdzą się popijane wodą kapsułki, które można przechowywać w temperaturze pokojowej. Dzieci polubią żelki z probiotykami. Należy jednak zawsze pamiętać, że sam probiotyk to za mało, aby zapobiec biegunce w zmienionych warunkach klimatycznych – i dlatego zawsze, i wszędzie powinniśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Pomoże to uniknąć zmarnowanego urlopu, a być może nawet i hospitalizacji.