Ulewanie u dziecka - co to jest i co robić gdy się pojawi?

8 listopada 2022

Ulewanie u noworodka

Ulewanie to zjawisko, które bardzo często pojawia się u noworodków i dzieci. Czy jest groźne? Co robić, kiedy wystąpi? Podpowiadamy, jak radzić sobie z ulewaniem u malucha.

O ulewaniu możemy mówić, gdy dziecko zwraca pokarm bezpośrednio po zjedzeniu, zanim dotrze on do żołądka. Tym ulewanie różni się od wymiotów. Jak to rozpoznać w praktyce? Ulewanie zwykle występuje bardzo szybko po posiłku. Jeśli nie mamy pewności czy dziecko nie zwymiotowało, wystarczy przyjrzeć się zwróconej treści: w przypadku ulewania ma ona zupełnie niezmienioną postać – dziecko zwraca taki sam pokarm, jak zjadło. Jeśli doszło do wymiotów, treść pokarmowa ma kwaśny i nieprzyjemny zapach, u noworodków mleko często jest grudkowate, przypomina nieco granulki twarogu. O ile wymioty są zjawiskiem chorobowym, o tyle ulewanie to kwestia rozwojowa – szacuje się, że niemal każde dziecko choć raz ulało pokarm, natomiast w przypadku połowy noworodków i młodszych niemowląt dzieje się tak regularnie.

Co jest przyczyną ulewania?

Cofanie się zjedzonego pokarmu to efekt tego, że zwieracze przełyku u maluchów są jeszcze niedojrzałe i nie pracują zupełnie prawidłowo. Dlatego też ulewanie zwykle ustępuje samoczynnie około czwartego miesiąca życia, gdy zwieracze przełyku są już lepiej wykształcone. Do ulewania pokarmu często dochodzi też z powodu przejedzenia dziecka – noworodki i młodsze niemowlęta nie posiadają jeszcze umiejętności tzw. ssania nieefektywnego, podczas którego dziecko przy piersi leniwie ssie, natomiast wypływa przy tym niewiele pokarmu – w ten sposób dzieci karmione naturalnie same regulują, kiedy chcą się najeść, a kiedy potrzebują po prostu cieszyć się bliskością mamy.

W pierwszych tygodniach życia może się zdarzyć, że dziecko domaga się piersi z powodu innego, niż jedzenie – na przykład jest zmęczone czy zaniepokojone, jednak przy okazji zje za dużo – wówczas nadmiar pokarmu zostanie ulany. Do ulewania może też dojść, gdy dziecko połyka za dużo powietrza podczas jedzenia. Częściej dotyczy to dzieci karmionych butelką – warto wówczas zmienić smoczek na taki, który maksymalnie imituje karmienie piersią, a wypływ pokarmu wymaga od dziecka wysiłku. W przypadku dzieci karmionych piersią może to być efekt nieprawidłowego chwytania brodawki – w uporaniu się z tym problemem pomoże certyfikowana doradczyni laktacyjna – każda młoda mama, która ma jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia, powinna zainwestować w spotkanie z CDL. Konsultacja pomoże rozwiać wiele wątpliwości i może znacząco poprawić jakość pierwszych tygodni macierzyństwa.

Czy ulewanie jest niebezpieczne?

Choć ulewanie jest zjawiskiem bardzo powszechnym, nie należy go lekceważyć. Oczywiście, jeśli zdarza się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Jeśli jednak dziecko ulewa po każdym posiłku, należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą. Może się zdarzyć, że dziecko z powodu częstego ulewania pokarmu będzie zjadało za mało i nie nastąpią prawidłowe przyrosty masy ciała, a to w pierwszych tygodniach życia bardzo istotna kwestia. Poza tym ulewanie pokarmy drażni przełyk, a także podrażnia śluzówkę jamy ustnej i skórę na buzi dziecka. Warto też wiedzieć, że bardzo częste ulewanie może nie być typowym zjawiskiem rozwojowym, a efektem problemów zdrowotnych, na przykład refluksu u niemowlaka. Lekarz pediatra podpowie też, jakie działania podjąć, by zminimalizować ulewanie — czasami pomaga już zmiana pozycji dziecka podczas karmienia, by problem został zupełnie rozwiązany.