Napoje i napary regulujące pracę jelit u dziecka

6 grudnia 2022

Jelita i układ trawienny u dzieci nie zawsze pracują prawidłowo. Są jeszcze niedojrzałe i bardzo wrażliwe na różne czynniki, w tym na nowe bodźce i stres. Dlatego warto poznać naturalne metody, które wspomogą ich pracę i sprawią, że trawienie u malucha będzie przebiegało właściwie.

Problemy z brzuszkiem u dzieci? Zna to chyba każdy rodzic. Bóle brzucha, zaparcia, nieregularne wypróżnienia, gazy – mogą pojawić się po zjedzeniu czegoś nowego lub towarzyszyć dziecku na co dzień, stanowiąc sporą uciążliwość. Jak sobie z nimi radzić?

W przypadku małych dzieci nie powinno się podawać silnie działających preparatów. Dlatego przy nieprawidłowej pracy elit czy częstych zaparciach warto sięgać po domowe sposoby. To napoje i napary, które łagodnie regulują pracę układu trawiennego i nie powodują skutków ubocznych.

Od czego zacząć? Zła praca jelit często powodowana jest przez niedostateczne nawodnienie organizmu. Dlatego dobrze jest wprowadzić nawyk rozpoczynania dnia od wypicia lekko ciepłej, przegotowanej wody. Dla smaku można do niej dodać trochę soku z cytryny. Ten napój pobudzi pracę jelit po nocy i sprawi, że będą lepiej działać przez cały dzień. Należy tez dbać o to, by dziecko piło odpowiednią ilość wody w ciągu dnia. Najłatwiej osiągniemy ten cel, dbając o to, by woda stale znajdowała się w zasięgu dziecka. Pamiętajmy też, że dzieci uczą się przez obserwację i sami jak najczęściej sięgajmy po wodę.

Kompot z suszonych śliwek kojarzy się z daniami wigilijnymi, jednak, poza tym, że tradycyjnie podawany jest w czasie świąt, jest też bardzo zdrowym i wartościowym napojem, który rewelacyjnie wpływa na pacę jelit. Suszone śliwki i morele ułatwiają wypróżnianie, rozluźniają stolec i pomagają naturalnie uporać się z zaparciami. Jak przygotować taki kompot? Potrzebujemy do tego suszonych śliwek oraz moreli – zadbajmy o to, by nie były siarkowane. Najlepiej, jeśli są to owoce bio. Owoce wkładamy do garnka i zalewamy wodą do namoczenia na około godzinę. Po tym czasie zagotowujemy całość i gotujemy około pół godziny, aż owoce zaczną się rozpadać. Jeśli zależy nam na uzyskaniu napoju najskuteczniejszego na zaparcia, po przestudzeniu nie przecedzamy go, tylko blendujemy całość tak, by nie pozbywać się owoców. Do smaku możemy dodać nieco cynamonu lub anyżu, przygotowując ten napój dla dziecka zrezygnujmy z dodawania cukru – suszone owoce same w sobie są dość słodkie.

W przypadku problemów z regularnym wypróżnianiem dobrze sprawdza się siemię lniane. Jest to prawdziwie polskie super food – zdecydowanie tańsze od słynnych nasion chia, a ma bardzo podobne działanie i właściwości. Siemię lniane przed dalszą obróbką należy zmielić – najlepiej mielić je w maluch porcjach, które od razu zużyjemy. Jako napój na prace jelit potrzebujemy około dwóch – trzech łyżek zmielonego siemienia zalanych szklanką ciepłej wody. Po około trzech godzinach gotowy będzie napój o konsystencji rzadkiego kisielu. Zaleca się picie go wieczorem – już ano powinniśmy odczuć zdecydowaną ulgę. Jeśli dziecko nie chce pić tak przygotowanego napoju, bo jest on niemal pozbawiony smaku, możemy dodać do niego soku owocowego – nie zmieni to jego właściwości.

Dziecku na lepsze trawienie możemy podawać także napar z rumianku.

Warto też wiedzieć, czego nie podawać dziecku, bo może powodować zaparcia. Na pierwszym miejscu jest niestety tak lubiane przez dzieci kakao. Kakao (a co za tym idzie też czekolada) spowalnia perystaltykę jelit i działa utwardzająco na stolec, dlatego w przypadku dziecka z zaparciami lepiej zrezygnować z tego napoju.