Naturalne sposoby na zaparcia u niemowląt

7 grudnia 2021

Zaparcia u niemowląt nie są zwykle objawem żadnej niebezpiecznej choroby. Mogą one mieć związek z rozszerzaniem diety dziecka lub niedojrzałym układem trawiennym maluszka, gdyż jego organizm nieprzerwanie rozwija się po narodzeniu. Choć zatwardzenia u dzieci są powszechne - problemu nie należy jednak bagatelizować. Nie chcemy przecież, aby każde wypróżnienie kojarzyło się naszemu dziecku z bólem i dyskomfortem. Czy zaparciom u niemowląt można jakoś zaradzić?
 

Przyczyny i charakterystyka zaparć u niemowląt

Zaparcia u niemowląt mogą mieć przeróżne przyczyny. Zazwyczaj są one związane ze zbyt małą ilością płynów w diecie maluszka oraz produktów będących podstawowym źródłem błonnika. Zatwardzenie może być także wywołane stresem, związanym z nagłą nieobecnością mamy, w wyniku jej powrotu do pracy. Często zaparcia są spowodowane nieprawidłową pracą jelit na skutek niedojrzałości układu trawiennego lub w związku z rozszerzeniem diety maleństwa. 
 
Niemowlak powinien robić kupkę przynajmniej raz dziennie, w przypadku gdy jest on karmiony piersią. W sytuacji, gdy jest on karmiony mlekiem modyfikowanym, do wypróżnień powinno dochodzić 2-3 razy w tygodniu. Poza częstotliwością warto zwrócić także uwagę na konsystencję stolca. Jeśli kupka dziecka jest twarda i sucha, a podczas wypróżniania się dziecko płacze, a jego brzuch jest wzdęty, najpewniej mamy do czynienia z zaparciami. Co wówczas możemy zrobić, aby ulżyć naszemu maluszkowi?
 

Domowe sposoby na zaparcia u niemowląt

Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowym nawadnianiu organizmu naszego dziecka. To właśnie brak odpowiedniej ilości płynów w diecie ma często związek z występowaniem zaparć. Jeśli nasz maluszek zmaga się z problemem zaparć, koniecznie unikajmy produktów zapierających, takich jak ryż, banany czy gotowana marchew. W zamian za to możemy wzbogacić dietę naszego dziecka o suszone śliwki, brokuły lub dynie. Świetnie sprawdzą się także kaszki bogate w błonnik, a przypadku starszych dzieci, także pieczywo pełnoziarniste. Pomocne mogą się okazać również masaże oraz aktywność fizyczna. Jeśli nasze dziecko jest na etapie odstawienia piersi, warto sprawdzić, czy mleko modyfikowane przygotujemy zgodnie z zalecanymi proporcjami. 
 
Odpowiednia dawka ruchu połączona ze zbilansowaną dietą pozwala wyeliminować problem zaparć u naszego dziecka. Pamiętajmy jednak, że niektóre niemowlaki mają naturalną skłonność do występowania zaparć. Warto omówić ten temat podczas wizyty u pediatry. Będziemy mieli wówczas spokojne sumienie, że w ciele naszego maluszka nie dzieje się nic złego. Jeśli naturalne metody zwalczające zaparcia u niemowląt nie poskutkują, konieczne mogą okazać się czopki glicerynowe ułatwiające wypróżnienie. Warto zapytać także lekarza o probiotyki, które dobroczynnie wpływają na pracę organizmu i jelit naszego maluszka. Szybka reakcja na problem zaparć u dziecka pozwoli na skuteczne wyeliminowanie problemu. Najważniejszym jest, aby nie panikować, gdyż zatwardzenia mają charakter całkowicie naturalny.