Jak rozpoznać celiakię u dzieci?

9 listopada 2022

​Celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, którą diagnozuje się coraz częściej u dzieci. Czym, jest celiakia i jak ją rozpoznać u dziecka? Co ją powoduje?
Celiakia zaliczana jest do chorób o charakterze autoimmunologicznym. Osoby, które cierpią na to schorzenie, nie tolerują glutenu i nie są w stanie go trawić, zmuszone są wiec do przestrzegania diety bezglutenowej. Coraz częściej problem ten diagnozowany jest już u dzieci. 

Co to jest celiakia u dzieci?

Celiakia jest chorobą, która może objawić się bardzo wcześniej. Pierwsze objawy nietolerancji glutenu mogą występować już u niemowląt. Warto przy tym pamiętać, że nie wszystkie problemy związane z trawieniem glutenu są celiakią. Lekarze wyodrębniają też alergię i nadwrażliwość na gluten, do chorób glutenozależnych zaliczmy też chorobę Dühringa. Czym zatem jest sama celiakia? Jest to choroba, która oznacza trwałą nietolerancję glutenu, która utrzymuje się przez całe życie. Obalony został już mit, dość powszechny jeszcze kilka lat temu, że celiakia to choroba typowa dla wieku dziecięcego i można się z niej wyleczyć lub po prostu wyrosnąć dzięki przestrzeganiu odpowiedniej diety.

Celiakia u dzieci - objawy i przyczyny choroby

Przyczyny celiakii nie są do końca rozpoznane, wiadomo jednak, że choroba ta ma podłoże genetyczne. To oznacza, że jeśli jedno z rodziców zmaga się z celiakią, dziecko także może mieć problemy z tolerancją glutenu. Warto mieć to na uwadze i od początku obserwować dziecko pod tym kątem. Niezależnie od przyczyn genetycznych warto podkreślić, że celiakia diagnozowana jest coraz częściej. Dlaczego tak się dzieje? Prawdopodobnie to nie tylko efekt lepszej diagnostyki, ale też modyfikacji zbóż – nowoczesne odmiany na przykład pszenicy mają zdecydowanie wyższą zawartość glutenu niż te dawniejsze, co stanowi większe wyzwanie dla organizmu.
Jakie objawy mogą wskazywać na to, że mamy do czynienia z celiakią u dzieci? Wiele zależy od etapu życia dziecka. Jeśli celiakia ujawnia się w wieku niemowlęcym, jej głównymi symptomami są bóle brzucha, nawracające biegunki i wymioty niemające związku z konkretną infekcją. Dzieci cierpiące na celiakię często maja też problemy ze zbyt niską masą ciała, także ich wzrost plasuje się w dolnych centylach. Z czasem można zaobserwować takie objawy jak opóźnione dojrzewanie płciowe, problemy ze szkliwem zębów, opryszczka i afty w jamie ustnej. Także bóle brzucha w okresie dojrzewania, jeśli są uporczywe, mogą być sygnałem, że mamy do czynienia z celiakią. Celiakia często współwystępuje też z nietolerancją laktozy. W przypadku dzieci objawy celiakii to często problemy skórne, które nasilają się po zjedzeniu glutenu – to właśnie rodzicom najłatwiej jest zaobserwować, bo krótka dieta eliminacyjna, a następnie podanie produktu z glutenem pokażą, czy występuje tu zależność. Sporadycznie celiakia u dzieci wiąże się z zaburzeniami mowy, drżeniem i osłabieniem mięśni.

Celiakia u dzieci - jakie badania wykonać?

Aby potwierdzi przypuszczenia, że dziecko zmaga się z celiakią, niezbędne jest wykonanie badań krwi. Warto zwrócić się ze swoimi przypuszczeniami jak najszybciej do lekarza, bo na wczesnym etapie tego typu badania mogą okazać się wystarczające. Później stosuje się biopsję jelita cienkiego, co jest badaniem wyjątkowo nieprzyjemnym i jeśli tylko możliwe, lepiej unikać narażania dziecka na pobranie wycinka. Oznaczenie przeciwciał w krwi, w przypadku dzieci często uważane jest więc za wystarczające, by wdrożyć dietę bezglutenową, która w przypadku celiakii jest absolutnie niezbędna.