Zaparcia u dzieci - jak sobie z nimi radzić?

20 grudnia 2022

Zaparcia u dzieci są problemem, który pojawia się dość często. Jego przyczyną jest mało dojrzały układ pokarmowy. Jak sobie z nimi radzić? Jak wesprzeć dziecko w tych trudnych chwilach?

U najmłodszych dzieci, które są jeszcze karmione wyłącznie mlekiem – czy to mlekiem matki, czy modyfikowanym – zaparcia praktycznie nie występują. Należy przy tym pamiętać, że u dzieci w tym wieku rytm wypróżnień może być bardzo różny – niektóre dzieci robią kupę kilka razy dziennie, inne – co kilka dni. Jeśli nie towarzyszą temu problemy i ból przy wypróżnianiu, nie ma powodów do niepokoju.

Zwykle zaparcia pojawiają się u dzieci po szóstym miesiącu życia. Dlaczego właśnie wtedy? To czas, gdy zaczynamy rozszerzanie diet, a więc podawanie dziecku nowych produktów innych niż mleko. Dla wciąż jeszcze niedojrzałego i niedoskonale działającego układu trawiennego jest to prawdziwy szok. Dlatego nie należy się dziwić powtarzanej przez rodziców zasadzie: co na talerzu, to w pieluszce – istotnie, na początku rozszerzania diety najłatwiej przekonamy się o tym, co rzeczywiście trafiło do brzuszka, gdy zajrzymy do pieluszki. Z czasem organizm zacznie trawić spożywane produkty. Mogą jednak wystąpić trudności w postaci zaparć.

O zaparciach mówimy, gdy dziecko wypróżnia się rzadko – rzadziej niż trzy razy w tygodniu, stolec jest twardy, grudkowaty, a samemu procesowi wypróżnienia towarzyszy ból. Często dziecko podczas zaparć ma też twardy i wyraźnie wzdęty brzuch. Nie wolno tego lekceważyć, bo ból przy wypróżnianiu może sprawić, że dziecko będzie bało się tej czynności i pojawią się tzw. zaparcia nawykowe, bardzo trudne do pokonania.

Dlaczego pojawiają się zaparcia?

Układ pokarmowy nie zawsze radzi sobie z nowymi pokarmami. Należy pamiętać, że są takie produkty, które zaparciom szczególnie sprzyjają – mają one właściwość wpływania utwardzająco na stolec. Te produkty to między innymi banany (bardzo lubiane przez dzieci), ryż, białe pieczywo, kasza manna. Także cukier i słodyczy mogą powodować zaparcia – zresztą z wielu innych względów lepiej je wyeliminować z diety malucha.

Jak sobie radzić z zaparciami?

Najlepszym remedium jest odpowiednia diety. Powinna być lekkostrawna i bogata w błonnik, który ułatwia wypróżnianie. Pełnoziarniste produkty, a także jabłka, gruszki i morele ułatwiają rozluźnienie stolca. W przypadku braku oczekiwanego wypróżnienia warto podać dziecku suszone śliwki. W diecie nie może zabraknąć zdrowego tłuszczu – warto dodawać go szczególnie do warzyw, bo ułatwia ich trawienie i przyswajanie składników odżywczych. W profilaktyce zaparć sprawdzają się też przetwory mleczne takie jak kefir, maślanka i jogurt naturalny. Przy zaparciach skuteczne bywa też siemię lniane w postaci gęstego kisielu.

Wspieraj układ pokarmowy dziecka

Warto pamiętać, że tak jak cały organizm dziecka rośnie i rozwija się, tak samo układ pokarmowy potrzebuje czasu, by nabyć sprawności działania i funkcjonować w pełni dojrzale. Dlatego warto pomyśleć o wspomaganiu niedojrzałego jeszcze układu trawiennego maluszka dobrze dobranym probiotykiem, który wesprze jego florę bakteryjną i poprawi prace jelit, co zapobiegnie nawracającym zaparciom. W tej roli świetnie sprawdzi się probiotyk Biogaia – suplement diety rekomendowany już od pierwszych dni życia. Jest całkowicie bezpieczny dla maluszków, a jego podanie nie stanowi problemu, bo nie zmienia on smaku mleka ani pożywienia. Oczywiście należy pamiętać, by przed podjęciem decyzji o włączeniu jakichkolwiek preparatów do diety dziecka, skonsultować się ze swoim pediatrą.