Zagazowane jelita u dziecka - co musisz wiedzieć?

13 grudnia 2022

Gazy u malutkich dzieci (noworodków i niemowląt) pojawiają się bardzo często. Wywołane są beztlenową fermentacją prowadzoną przez bakterie jelitowe. Produktem tego procesu są gazy takie jak: wodór, metan czy dwutlenek węgla. 

Gazy obserwujemy u prawie wszystkich dzieci, które są karmione mlekiem matki. Jednak przyczyna ich pojawiania się nie jest uzależniona od rodzaju pokarmu, który spożywa matka. Najczęstszą przyczyną jest niedostateczny na danym etapie życia dziecka rozwój przewodu pokarmowego. 

Zagazowane jelita u dziecka - objawy

Gromadzące się gazy wywołują objaw twardego i wzdętego brzuszka, co powoduje dyskomfort u dziecka. Oprócz tego mogą pojawić się bóle brzucha, częste odbijanie i ulewanie się treści pokarmowej, a także odgłosy przelewania się w brzuchu. Pojawianie się gazów nie musi jednak być niepokojącym objawem, gdyż wiążą się z nim też inne czynniki, jak choćby np. nieprzyjemny zapach. Jeśli się pojawia, gazy mogą być objawem nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego. Jeśli jednak nie, może być to oznaka rozwoju i usprawniania perystaltyki jelit. 

Zagazowane jelita u dziecka - przyczyny

Jedną z przyczyn powstawania gazów u malutkich dzieci jest kolka jelitowa. Nie musi być ona jednak spowodowana nieprawidłowym funkcjonowaniem przewodu pokarmowego dziecka, a nieprawidłową techniką karmienia i nadmiernym połykaniem powietrza przez dziecko. 
Przyczyną mogą być także schorzenia w obrębie przewodu pokarmowego, np. nieżyt żołądka, zespół jelita drażliwego, choroba uchyłkowa jelit lub celiakia, a także zakażenia bakteryjne i pasożytnicze oraz alergie i nietolerancje pokarmowe (bardzo częsta jest nietolerancja laktozy). 
Przyczyną tworzenia się gazów może być brak rozwiniętej flory bakteryjnej i co za tym idzie, niedostateczne wykształcenie przewodu pokarmowego. Przewód pokarmowy dziecka wykształca się od 3 do 4 miesięcy po urodzeniu. Flora bakteryjna rozwija się w późniejszym etapie rozwoju.

Co na zagazowane jelita u dziecka 

Leczenie gazów u niemowląt opiera się na wykorzystaniu domowych sposobów, np. odpowiednim układaniu dziecka w celu odprowadzenia ich nadmiaru. Dziecko można ułożyć na brzuszku, można również ułożyć je na przedramieniu tak, aby główka znajdowała się wyżej niż reszta ciała. Wykonuje się masaże brzuszka – jedną ręką wykonywać przez chwilę ruchy okrężne, drugą zaś – półokręgi. Podczas masażu można także lekko zginać nóżki dziecka w stawach kolanowych, jednocześnie przyciskając je do brzuszka. Takie postępowanie ułatwia odchodzenie nagromadzonych gazów. 
Jednak, jeśli gazy powtarzają się lub są szczególnie uciążliwe, konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, który zleci różne badania (najczęściej krwi i kału, ale w razie potrzeby także endoskopowe), by ustalić ich przyczynę.
Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne gazów, podaje się środki zawierające simetikon i dimetikon, które likwidują gazy, a nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Można także wypróbować herbatki zawierające rumianek lub koper włoski, które działając wiatropędnie, usprawniają pracę przewodu pokarmowego.
Warto też sięgnąć po probiotyki, które wpływają na tworzenie się prawidłowej flory bakteryjnej i generalnie mają właściwości łagodzenia wzdęć czy nadmiernego oddawania gazów,  Bardzo ważny jest jednak odpowiedni dobór szczepów bakterii, ponieważ nie wszystkie są tak samo skuteczne w łagodzeniu dolegliwości. U dzieci najlepsze efekty uzyskuje się stosując bakterie Lactobacillus rhamnosus, które zmniejszają ból brzucha.